Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#16 Mesaj de stroer1948 »

Articolul care interzice ca un salariat cu vechime de 24 de luni sa fie platit cu salariul minim este 164 alin. (2^1) Aici se spune clar ca se refera la "salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată stabilit în condițiile alin. (1)"

HOTĂRÂREA nr. 900 din 28 septembrie 2023
Începând cu data de 1 octombrie 2023, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include indemnizații, sporuri și alte adaosuri, la suma de 3.300 lei lunar.

Pana aici cred ca este limpede ca salariul minim este cel de 3300 de lei.

ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 93 din 31 octombrie 2023
(1) Prin derogare de la prevederile art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru sectorul construcții salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include indemnizațiile, sporurile și alte adaosuri, la suma de 4.582 lei lunar

Ori pentru constructii si agricultura se foloseste sintagma Prin derogare de la prevederile art. 164 alin. (1) si din asta eu inteleg ca e o exceptie. Depinde cum interpreteaza fiecare, eu asa o vad.

Un alt element, este faptul ca Art. 164 alin 1, spune ca: "Salariul de bază minim[...] se stabilește prin hotărâre a Guvernului", in timp ce pt constructii si agricultura salariul a fost majorat prin OUG 93/2023

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#17 Mesaj de cunam917 »

hai ca tre sa o spun, sefu a stabilit un brut de 3303 pntru cei cu vechime mai mare de 2 ani. Ca atare cei vechi iau salariu mai mic decat cei noi.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#18 Mesaj de pomparaus »

Ca atare nu crede nimeni intr-o asa majorare.....

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#19 Mesaj de stroescud »

Aici este textul de lege care "obliga" angajatorii sa mareasca salariul minim
Si 3 lei este o mizerie. Am pus angajatorii sa mareasca intre 20 si 50 lei,
in functie de activitate.
Nu se pomeneste de "cuantumul salariu minim",
este vorba de sintagma "salariu minim" de maximum 24 luni.
OUG 130/17.12.2021
CAP XLVI
După alineatul (2) al articolului 164 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 345 din 18 mai 2011, cu modificările și completările ulterioare, se introduc două noi alineate, alineatele (2^1) și (2^2), cu următorul cuprins:(2^1) Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată stabilit în condițiile alin. (1) poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maximum 24 de luni de la momentul încheierii contractului individual de muncă. După expirarea perioadei respective, timp în care salariatul va fi calificat sau nu, acesta va fi încadrat cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.(2^2) Prevederile alin. (2^1) se aplică și pentru salariatul încadrat cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, care are deja încheiat un contract individual de muncă cu o durată de peste 24 de luni.

csoriki
Mesaje: 25
Membru din: Vin Feb 08, 2013 2:17 pm

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#20 Mesaj de csoriki »

Inspectia Muncii:
ANUNȚ, Privind salariul de bază pentru angajații cu o vechime mai mare de 2 ani
https://www.inspectiamuncii.ro/documents/66402/200730/ANUNT-Salariu+minim+vechime+2+ani.pdf/58777ce4-ae02-4b1a-8c6d-4db538c40b83
......
Ținând cont de faptul că prevederea din Codul muncii se referă doar la salariul minim stabilit prin hotărâre de guvern, salariile angajaților din construcții sau industria agroalimentară, stabilite prin alte acte normative nu intră sub incidența dispozițiilor prezentate mai sus.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#21 Mesaj de stroescud »

csoriki scrie: Sâm Ian 06, 2024 12:22 am Inspectia Muncii:
ANUNȚ, Privind salariul de bază pentru angajații cu o vechime mai mare de 2 ani
https://www.inspectiamuncii.ro/documents/66402/200730/ANUNT-Salariu+minim+vechime+2+ani.pdf/58777ce4-ae02-4b1a-8c6d-4db538c40b83
......
Ținând cont de faptul că prevederea din Codul muncii se referă doar la salariul minim stabilit prin hotărâre de guvern, salariile angajaților din construcții sau industria agroalimentară, stabilite prin alte acte normative nu intră sub incidența dispozițiilor prezentate mai sus.
Nu pot accesa acel link si as avea nevoie pentru un angajator.
Imi puteti trimite (pdf-)ul?

gaalo73
Mesaje: 97
Membru din: Lun Iul 17, 2017 3:46 pm

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#22 Mesaj de gaalo73 »

INSPECŢIA MUNCII
ANUNȚ

Privind salariul de bază pentru angajații cu o vechime mai mare de 2 ani
Începând cu data de 1 ianuarie 2024, angajatorii au obligația de a majora salariile angajaților plătiți cu salariul minim mai mult de 24 de luni, atât pentru contractele cu norma întreagă, cât și pentru cele cu timp parțial.

Conform datelor la zi, extrase din REVISAL, de această prevedere legală vor beneficia 406.293 de salariați la nivel național.
Obligația introdusă în Codul Muncii în anul 2021, odată cu intrarea în vigoare a O.U.G. nr.142/2021, prevede ca:
” (2^1) Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată stabilit în condiţiile alin. (1) poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maxim 24 de luni, de la momentul încheierii contractului individual de muncă. După expirarea perioadei respective, acesta va fi plătit cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.
(2^2) Prevederile alin. (2^1) se aplică şi pentru salariatul plătit cu salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, care are deja încheiat un contract individual de muncă, perioada de maxim 24 de luni fiind calculată începând cu data de 1 ianuarie 2022”.

Precizăm că perioada de 24 de luni se calculează începând cu 1 ianuarie 2022. Astfel, tuturor salariaților angajați cu salariul minim pe economie, anterior anului 2022, trebuie să li se mărească salariul de bază începând cu 01.01.2024. Pentru salariații angajați după data de 1 ianuarie 2022 inclusiv, se vor calcula individual 24 de luni de la data angajării, urmând ca aceea să fie data de la care trebuie majorat salariul.

Majorarea nivelului salariului de bază se va negocia cu fiecare salariat care îndeplinește condiția de vechime, iar rezultatul se va concretiza prin încheierea unui act adițional, semnat de ambele părți, având în vedere că un contract individual de muncă poate fi modificat doar în baza prevederilor legale sau prin acordul părţilor

Pentru ducerea la îndeplinire a acestor prevederi legale, angajatorii vor avea în vedere nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, stabilit prin act normativ.

IMPORTANT: Modificarea salariului de bază se înregistează și se transmite în registrul general de evidență a salariaților în termen de 20 de zile lucrătoare de la data producerii modificării, conform prevederilor H.G. nr.905/2017.

Serviciul Comunicare

Au şters din anunțul precedent: :D
Ținând cont de faptul că prevederea din Codul muncii se referă doar la salariul minim stabilit prin hotărâre de guvern, salariile angajaților din construcții sau industria agroalimentară, stabilite prin alte acte normative nu intră sub incidența dispozițiilor prezentate mai sus.

csoriki
Mesaje: 25
Membru din: Vin Feb 08, 2013 2:17 pm

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#23 Mesaj de csoriki »

Pentru stroescud
intrati pe www.inspectiamuncii.ro si gasiti acolo anuntul.
ANUNȚ
Privind salariul de bază pentru angajații cu o vechime mai mare de 2 ani
Începând cu data de 1 ianuarie 2024, angajatorii au obligația de a majora salariile angajaților plătiți cu minimum pe economie mai mult de 24 de luni, atât pentru contractele cu norma întreagă, cât și pentru cele cu timp parțial.
Conform datelor extrase din REVISAL la 31.12.2023, de această prevedere legală vor beneficia 406.293 de salariați la nivel național.
Obligația introdusă în Codul Muncii în anul 2021, odată cu intrarea în vigoare a O.U.G. nr.142/2021, prevede ca:
” (2^1) Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată stabilit în condiţiile alin. (1) poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maxim 24 de luni, de la momentul încheierii contractului individual de muncă. După expirarea perioadei respective, acesta va fi plătit cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.
(2^2) Prevederile alin. (2^1) se aplică şi pentru salariatul plătit cu salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, care are deja încheiat un contract individual de muncă, perioada de maxim 24 de luni fiind calculată începând cu data de 1 ianuarie 2022”.
Precizăm că perioada de 24 de luni se calculează începând cu 1 ianuarie 2022. Astfel, tuturor salariaților angajați anterior anului 2022 trebuie să li se mărească salariul de bază începând cu 01.01.2024. Pentru salariații angajați după data de 1 ianuarie 2022 inclusiv, se vor calcula individual 24 de luni de la data angajării, urmând ca aceea să fie data de la care trebuie majorat salariul.
Majorarea nivelului salariului de bază se va negocia cu fiecare salariat care îndeplinește condiția de vechime, iar rezultatul se va concretiza prin încheierea unui act adițional, semnat de ambele părți, având în vedere că un contract individual de muncă poate fi modificat doar în baza prevederilor legale sau prin acordul părţilor.
Pentru ducerea la îndeplinire a acestor prevederi legale, angajatorii vor avea în vedere nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată de 3.300 lei lunar, stabilit începând cu 1 octombrie 2023, prin H.G. nr.900/2023.
IMPORTANT: Modificarea salariului de bază se înregistează și se transmite în registrul general de evidență a salariaților în termen de 20 de zile lucrătoare de la data producerii modificării, conform prevederilor H.G. nr.905/2017.
Ținând cont de faptul că prevederea din Codul muncii se referă doar la salariul minim stabilit prin hotărâre de guvern, salariile angajaților din construcții sau industria agroalimentară, stabilite prin alte acte normative nu intră sub incidența dispozițiilor prezentate mai sus.
Serviciul Comunicare

Au şters din anunțul precedent: :D
Ținând cont de faptul că prevederea din Codul muncii se referă doar la salariul minim stabilit prin hotărâre de guvern, salariile angajaților din construcții sau industria agroalimentară, stabilite prin alte acte normative nu intră sub incidența dispozițiilor prezentate mai sus[/b][/b].

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#24 Mesaj de stroescud »

EH!!!
Nici ei nu mai stiu ce sa faca, dar-mi-te noi!?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#25 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu se aplică la construcții și agricultură/industrie alimentară. Condiția este ca minimul să fie stabilit în condițiile art.164 alin.1 ori la aceste domenii minimul e stabilit prin derogare de la acel alineat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#26 Mesaj de minum »

pomparaus scrie: Vin Ian 05, 2024 9:34 am stroer: spui gresit, pt.ca in constructii salariul minim brut garantat in plata este de 4582 lei: deci si pt.cei cu vechime mai mare de 2 ani in constructii trebuie sa li se majoreze salariul.
Deci si la agricultura/constructii trebuie majorat peste minimul de 3436 / 4582?
Am un sal in agricultura cu sal minim - 3436 - dar nu ma avertizeaza programul ca la cei cu 3300!

remesa
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 29, 2013 11:30 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#27 Mesaj de remesa »

buna! la salariatii cu cim mai vechi de doi ani, care la inceput au avut un salar peste mediu, iar de cateva luni au salariu minim pe economie se aplica majorarea de la 01.01.2024, avand o vechime mai mare de 2 ani si un salar minim doar de cateva luni?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#28 Mesaj de septimiuv »

Da.

popav164
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 11, 2023 2:57 pm

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#29 Mesaj de popav164 »

Buna ziua,azi am sunat la ITM si mi s a spus ca in agricultură si constructii nu trebuie marit salariu la cei cu peste 2 ani vechime.

hancaa127
Mesaje: 10
Membru din: Vin Sep 25, 2009 12:00 am

Re: Salariati cu vechime mai mare de 2 ani

#30 Mesaj de hancaa127 »

remesa scrie: Vin Ian 19, 2024 9:37 am buna! la salariatii cu cim mai vechi de doi ani, care la inceput au avut un salar peste mediu, iar de cateva luni au salariu minim pe economie se aplica majorarea de la 01.01.2024, avand o vechime mai mare de 2 ani si un salar minim doar de cateva luni?
Eu cred ca in acest caz nu se mareste salarul minim . ordonanta se refera la faptul ca salarul minim se poate aplica doar 24 de luni consecutive . Salariatul in anul 2022 a beneficiat de acea crestere de 200 lei neimpozabila , deci a fost platit cu un salar superior salariului minim , termenul de 24 luni curge din momentul in care a avut din nou salarul minim reglementat.

Scrie răspuns