E-factura la Saga PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
mocreic496
Mesaje: 9
Membru din: Lun Apr 10, 2023 6:20 pm

E-factura la Saga PS

#1 Mesaj de mocreic496 »

Dupa un pic de inistenta, am obtinut un raspuns clar din partea SAGA: cine foloseste Saga PS si factureaza doar servicii va trebui fie sa achizitioneze si modulul de stocuri, fie sa achizitioneze si aplicatia FGO....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura la Saga PS

#2 Mesaj de tomac »

Asta dacă vreți cod CPV, altfel nu e necesară partea de stocuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocreic496
Mesaje: 9
Membru din: Lun Apr 10, 2023 6:20 pm

Re: E-factura la Saga PS

#3 Mesaj de mocreic496 »

Stiu ca codul CPV e obligatoriu ca factura sa fie acceptata/incarcata in e-factura!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura la Saga PS

#4 Mesaj de tomac »

Nu știți bine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sveczd
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 23, 2021 11:41 am

Re: E-factura la Saga PS

#5 Mesaj de sveczd »

Eu am o alta nedumerire, azi am primit in SPV o factura de la un furnizor. In programul de Declaratii o pot descarca din sectiunea mesaje SPV dar in SAGA nu imi apare e-factura.
Am generat codul de acces, am sters si refacut si legatura cu SPV, dar nu apare. Oare am omis ceva ?

sveczd
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 23, 2021 11:41 am

Re: E-factura la Saga PS

#6 Mesaj de sveczd »

UPDATE : am reinstalat actualizarea 319 si s-a descarcat factura cu pricina.

mocreic496
Mesaje: 9
Membru din: Lun Apr 10, 2023 6:20 pm

Re: E-factura la Saga PS

#7 Mesaj de mocreic496 »

Am instalat versiunea 320 si, cu token conectat, am lansat e-factura. Nu apare ecranul cu generare cod acces SPV si nici nu e afisat vreun cod in partea de jos a ecranului. Folosirea butonului "Anulare conexiune cu SPV" nu are nici un efect, tot nu apare generarea codului

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura la Saga PS

#8 Mesaj de tomac »

Bifați opțiunea “Cu trimitere în SPV” din ecranul efactura.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocreic496
Mesaje: 9
Membru din: Lun Apr 10, 2023 6:20 pm

Re: E-factura la Saga PS

#9 Mesaj de mocreic496 »

Multumesc!

kahanee
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 03, 2020 10:50 am

E-factura la Saga PS cum pot importa facturi in format xml emise de alt program specific cabinetelor individuale medical

#10 Mesaj de kahanee »

Cabinet Medical Individual, dispune de un program specific al cabinetului medical (al SOFTMEDICAL cu programul DOCS), care are in componenta sa, pe langa latura medicala, si emiterea facturilor on line pentru CJAS si pentru DSP. Factura pentru CJAS se transmite direct catre CJAS din programul specific cabinetului, iar pentru DSP, factura emisa dupa ce a fost tiparita este transmisa pe email dupa ce este semnata cu certificat digital.
Cum din luna ianuarie este obligatorie e-Factura, pentru a ne conforma reglementarilor va rog sa ma lamuriti cum se poate proceda.

Programul specific cabinetului medical are posibilitate transformarii facturilor emise catre CJAS si DSP, in formatul XML cerut de ANAF
Facturile emise in programul specific cabinetelor medicale, pentru a fi inregistrate in programul de contabilitate SAGA PS este necesar importul facturilor XML emise de programul specific cabinetului medical, dupa care sa le transmit la ANAF e-Factura din programul SAGA
Am incercat acest lucru din meniul diverse / import date / Import date din fisier XML sau DBF / Cale import date , dar programul SAGA PS nu vede fisierele XML.
Gresesc cu ceva?
Este necesar tokenul semnaturiii digitale pentru preluare a facturii xml emise de un alt program?

kahanee
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 03, 2020 10:50 am

Re: E-factura la Saga PS

#11 Mesaj de kahanee »

Mentionez ca doresc ca facturile in format xml, emise de programul specific cabinetului medical sa le import in programul SAGA PS si apoi sa le transmit catre ANAF in e-Factura

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura la Saga PS

#12 Mesaj de tomac »

Daca generează XML specific ANAF le puteți trimite folosind programul declarații ANAF.
Dacă doriți să le importați în SAGA - și să le trimiteți de acolo - le salvați într-un folder și de acolo le importați cu ecranul de import date din meniul Diverse. Pentru asta e necesar să respectați condițiile de denumire a fișierelor XML.
Sau faceți drag-and-drop la xml peste ecranul ieșiri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kahanee
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 03, 2020 10:50 am

Re: E-factura la Saga PS

#13 Mesaj de kahanee »

Mulțumesc!

kahanee
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 03, 2020 10:50 am

Re: E-factura la Saga PS

#14 Mesaj de kahanee »

Buna ziua!
Cabinet Medical Individual
Am renuntat sa le import in SAGA din programul specific Cabinetului medical intrucat la import in SAGA la tip aparea nedefinit si la denumirea articol /serviciu aparea alceva fata ce ce am transmis in SIUI din programul specific cabinetului medical. intr-un cuvant pentru 2-3 facturi pe luna, nu merita sa inporti in SAGA facturi din alte surse cum ar fi programul specific cabinetului medical si mai bine le generez ca si pana acum in programul SAGA PS, cu datele din factura tiparita din programul specific cabinetului medical, urmand sa le transmit tot din SAGA PS
Am incercat sa generez si sa trimit din SAGA PS facturile din luna ian 2024 (una la DSP BZ din 02.01.2024 si una la CJAS BZ din 05.01.2024)

Am introdus facturile in programul SAGA PS le-am validat
Am mers apoi in e-Facturi si am incercat sa le transmit in SPV
Intrucat nu le vedeam in Generare si transmitere e-Facturi, am pus bifa la inclusiv facturi transmise anterior si facturi in curs de procesare astfel mi-au aparut in ecran cele doua facturi. Pentru fiecare factura la detalii mi-a aparut Factua fost generata dar nu a fost transmisa in program
Am pus apoi bifa la Cu transmitere in SPV, dupa care mi s-a cerut generare cod SPV am dat genereaza cod SPV, am completat PIN cu codul certificatului digital si totusi nu mi-a aparut nici un cod de acces in SPV in partea de jos la facturi

Intrebare
Am sau nu am cont in SPV?

Certificatul digital l-am comunicat la ANAF de mult pentru depunerea D112 on line
Intrucat transmit D112 pentru salariat din e-guvernare cu ajutorul certificatului digital al societatii am considerat ca am cont in SPV

cretum
Mesaje: 805
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: E-factura la Saga PS

#15 Mesaj de cretum »

Trebuie creat SPV pe cui cu certificatul digital.

Scrie răspuns