tiparire incompleta bon fiscal

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
bindiua
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 17, 2023 11:07 am

tiparire incompleta bon fiscal

#1 Mesaj de bindiua »

Un terminal POS pe care este instalat MarketLine este conectat la o casă de marcat Datecs DP 25. Legătura intre cele doua e prin rețea. Cele doua echipamente comunică. Pe POS este folosit FiscalNet. Din FiscalNet se pot lista diverse situații,se poate face X și Z, se pot introduce bani in casa de marcat, acest lucru se listează pe casă. Din MarketLine la fel, se pot introduce bani în casă, din nou acest lucru se tipărește pe casă. Doar in momentul în care MarketLine se face încasare cu listare bon, casa de marcat incepe sa listeze, termina de listat produsele, și FiscalNet da eroare "bon fiscal deschis. Dați anulare sau închidere pentru a continua". Bonul se poate finaliza (închide) atât folosind FiscalNet, cat și din tastatura casei de marca. Ce trebuie făcut pentru a merge listarea bonului pana la sfârșit ?
Mulțumesc mult.

Completare
mai jos un exemplu pentru continutul fisierului bon generat in directorul fiscalnet\bonuri

S^PRAF DE COPT^100^1000^BUC^1^1
P^0^100

mai trebuie ceva date completate undeva ?
ma poate ajuta cineva cu un exemplu de continut al fisierului bon generat in folderul de mai sus ?

bindiua
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 17, 2023 11:07 am

Re: tiparire incompleta bon fiscal

#2 Mesaj de bindiua »

Problema rezolvata.
Disfunctionalitatea provenea din neconcordanta indicilor de plata configurati in Saga MarketLine->Administrare->configurare program->Casa de marcat (unde numerarul era 0) si indicii de plata din casa de marcat (unde numerarul era 1). Am setat in Saga la fel ca si in casa de marcat si bonul se tipareste integral.
Multumesc celor de la FiscalNet pentru idee.
O zi buna tuturor.

Scrie răspuns