copiere cod acces spv pe alt calculator

Mesaj
Autor
dutua
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 11, 2011 12:00 am

copiere cod acces spv pe alt calculator

#1 Mesaj de dutua »

Am generat codul de acces pe calcuatorul unde am istalat certificatul digital, l-am copiat pe un
stik. Am mers la sediul firmei. am deschis e-factura ,dar nu stiu unde trebuie copiat codul de acces, ptr ca nu apare
solicitarea de a copia codul de acces.Va rog sa intrati cu explicatii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: copiere cod acces spv pe alt calculator

#2 Mesaj de tomac »

Când deschideți ecranul e-Factura verificați dacă e pusă bifa la opțiunea "Cu trimitere în SPV". Dacă nu este bifată, bifați-o.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: copiere cod acces spv pe alt calculator

#3 Mesaj de tobosv790 »

Intrebare: Codul de acces SPV generat de SAGA este acelasi pentru toate codurile fiscale din portofoliu? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: copiere cod acces spv pe alt calculator

#4 Mesaj de tomac »

Pentru toate cele ce au acces în SPV cu acel certificat digital.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: copiere cod acces spv pe alt calculator

#5 Mesaj de tobosv790 »

tomac scrie: Joi Ian 04, 2024 1:00 pm Pentru toate cele ce au acces în SPV cu acel certificat digital.
...cu SAGA? Sau si cu alte sisteme de facturare? Fiindca am colaboratori care merg cu Smartbill la e-factura.
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: copiere cod acces spv pe alt calculator

#6 Mesaj de tomac »

Nu înțeleg ce doriți să întrebați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: copiere cod acces spv pe alt calculator

#7 Mesaj de stroer1948 »

Cred ca doreste sa intrebe, daca un cod de acces SPV generat din alta aplicatie (gen Smartbill, Tdec) se poate utiliza in SAGA.

suciua692
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 26, 2015 10:18 am

Re: copiere cod acces spv pe alt calculator

#8 Mesaj de suciua692 »

cum copiez efectiv codul spv

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: copiere cod acces spv pe alt calculator

#9 Mesaj de chirigiui509 »

SAGA este între puținele aplicații care expun token-ul generat din interacțiunea semnăturii digitale cu SPV.
Este falsă ideea că din aplicații terțe de genul celor enumerate anterior, se pot culege si reutilza astfel de "chei de acces".
Revenind la întrebarea de fond, legată modalitatea de preluare a CODULUI, ar fi de spus că la această funcție au acces utilizatorii de tip admin.
Ceilalți utilizatori pot folosi token-e dar "nu pot vedea" secventa generată (este o masura de siguranta pe care o consider binevenita).

Pentru @tobosv790: veți fi surprins că DA, condiția este cea pe care v-a prezentat-o si d-nul Toma. Cu toate astea, codul generat în SAGA nu poate fi utilizat în aplicatii terte pentru că acestea nu expun secventa tokenului iar modalitatea de generare a unui cod presupune existenta certificatului digital nu a tokenului...e ceva mai complex fluxul și în mai mulți pași.
Problema dumneavoastră poate fi solutionată astfel:
- prin definirea unui cod de utilizator pentru dumneavoastră, prin intermediul căruia să aveți acces la platforma de facturare si sa inrolati contul firmei in SPV
- prin inrolarea in SPV a semnaturii digitale apartinand persoanei care face facturarea
În ambele situații, valabilitatea tokenului este de 90 de zile cu posibilitatea de prelungire.
În niciun caz nu este recomandabil să utilizați parole sau conturi care nu vă aparțin.

Pentru @suciua692: pentru a experimenta metoda copy/paste, un bun incepout ar fi parcurgerea acestui articol https://www.digitalcitizen.ro/metode-copia-decupa-lipi-copy-cut-paste/
Dacă sensul întrebării dumneavoastră a fost altul, îmi cer scuze pentru eventuala reintepretare a mesajului (a fost cu bună-credință).

În niciuna dintre situații nu faceți public tokenul și nu-l expuneți email, sau prin alte modalități de comunicare.

Succes!

Scrie răspuns