e-factura

Mesaj
Autor
stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: e-factura

#16 Mesaj de stroescud »

Astazi deschizand SAGA, am facut actualizare si am gasit 2 facturi la primire.
Le-am rezolvat din ecranul tiparire, plus ca in directorul SAGA/e-factura s-a generat un folder cu "primite"
Dar, incercand sa trimit facturi emise pe 5, imi da o eroare "1300" si apoi de doua ori eroare "13".
La trimitere nu-mi incarca nimic, desii fisierele xml sunt acolo unde este data calea,
plus ca nu-mi mai arata nici factura trimisa din 4.
De unde sa fie generate acele erori?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#17 Mesaj de chirigiui509 »

Faceți un update al aplicației chiar dacă nu s-a schimbat versiunea de SAGA

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#18 Mesaj de paund852 »

am actalizat program SAGA si apare in e-factura import facturi emise ,acum apare trimisa si din FGO deci dubla este o problema?

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: e-factura

#19 Mesaj de ionetei153 »

Cand preiau factura furnizorului din e-factura, in subsol se genereaza automat NIR-ul conform facturii.
La firma, gestiunea este cantitativ valorica, astfel ca la fiecare pozitie din factura i se pune pretul de vanzare, si rezulta un total valoare la pretul de vanzare.
In calculatorul de acasa, in care am contabilitatea firmei, eu tin gestiunea global valoric, astfel ca pana acum eu dupa ce introduceam factura ,
generam NIR nedefinit, cantitatea 1 , valoare furnizor, valoare de vanzare, pe un singur rand si totul era ok.

Acum insa cand import factura , NIR-ul apare cu zeci de pozitii, cu tip nedefinit.
Intreba : este vreo problema daca preiau asa NIR-ul , sau trebuie sa modific stergand toate pozitiile si sa fac cum faceam inainte cu o singura pozitie cu valoarea totala ?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#20 Mesaj de chirigiui509 »

pentru @paund852: faptul că vedeți factura în mai multe aplicații nu înseamnă (neapărat) că este trimisă de mai multe ori ci că toate aplicațiile invocate folosesc același izvor de inspirație: serverele e-Factura ANAF.
Analizați cu atenție detaliile și încercați să contextualizați (înțelegeți) evenimentele pe care le parcurgeți (...aveți credința că la un moment dat vi se va părea banal :)).

pentru @ionetei153: cu privire la modul de ținere (înregistrare) a operațiunilor contabile opțiunea vă aparține în întregime și nu are legătură cu e-Factura.
Totuși, poate n-ar fi lipsit de interes să faceți o reevaluare a situației și să vă mai consultați cu cineva în materie de conformitate.
Este destul de probabil ca "înregistrările sumare" (așa cum le descrieți) să nu respecte fidel ceea ce se întâmplă în gestiune (unde în afara intrărilor aveți și alte tipuri de mișcări de stocuri).
--------------------------------------------------
Există o posibilitate destul de mare ca în perioada următoare să mai existe disfuncționalități (e-Factura) pentru că problema acceselor simultane nu este un lucru tocmai ușor de rezolvat (indiferent cine gestionează).
Mesaje de tipul "too many request" trădează disparitățile între proiectare și implementare în vreme ce procesul de digitalizare accelerată nu pare să depășească nivelul de deziderat.
Nu ne rămâne decât să fim încrezători că prin răbdare și stăruință la care să mai punem un pic de pricepere, evoluția va fi cea așteptată.

Succes!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#21 Mesaj de paund852 »

apare pe SPV incarcata de doua ori cu doua index diferite de incarcare

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#22 Mesaj de chirigiui509 »

...înseamnă că ați transmis de două ori dacă aveți două indexuri de încărcare diferite.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#23 Mesaj de paund852 »

este problema trebuie sa mai facem ceva?

stanl867
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:31 am

Re: e-factura

#24 Mesaj de stanl867 »

Buna ziua,

Desi pe site la ANAF imi apar facturi de la clienti, in saga nu-mi apare nimic.
Ce casute trebuie sa bifez in meniul "configurari", sau unde poate fi problema? Multumesc!

p.s. Am facut un test si pentru facturi emise, totul este in regula. Problema ar fi la cele primite.

dumitriui
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 23, 2012 2:02 pm

Re: e-factura

#25 Mesaj de dumitriui »

SAGA C, fara stocuri.
Pot trimite facturi din SAGA cu e-factura?

handarici
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 26, 2016 11:13 am

Re: e-factura

#26 Mesaj de handarici »

buna ziua , nu imi apare bifa de e-factura in iesiri... de unde se poate configura ?

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: e-factura

#27 Mesaj de cumpanasoiul »

Incepand cu 01.01.2024 trimiterea facturilor de iesire este obligatorie, nu mai este optionala, de aceea nu avea sens sa lase bifa acolo. Daca ati alege o data inainte de 01.01.2024 o sa redescoperiti bifa.

handarici
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 26, 2016 11:13 am

Re: e-factura

#28 Mesaj de handarici »

multumesc , da asa e o data mai in urma se poate vedea
si atunci ce rost are bifa ?se tine cont de ea sau nu ?

Avatar utilizator
stroescua
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 22, 2007 1:00 am

Re: e-factura

#29 Mesaj de stroescua »

Bifa, dupa 01.01.2024 este implicita prin obligativitatea transmiterii
Facturilor in SPV.

hangium820
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mai 04, 2011 12:35 pm

Re: e-factura

#30 Mesaj de hangium820 »

Azi am vizualizat ,,import facturi furnizori,,
Constat ca de la Orange s-au incarcat 24 facturi cu acelasi numar, data si valoare.
Eu am importat doar una singura, restul le-am anulat.
As dori sa listez factura ca sa o platesc cu numerar la un pioes, insa nu pot sa o listez.
Am deschis si fisierul in care apare PDF dar tot nu se deschide si nu pot lista.
Stie cineva sa explice ce trebuie sa fac?
Va multumesc.

Scrie răspuns