E-FACTURA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gyorim
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 07, 2006 1:00 am

Re: E-FACTURA

#31 Mesaj de gyorim »

am inteles ce spuneti dvs , este corect dar nu am gasit solutia factura emisa in in D300 scutit fara drept de deducere

gyorim
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 07, 2006 1:00 am

Re: E-FACTURA

#32 Mesaj de gyorim »

am rezolvat , tip FACTURA
la informatii suplimentare "scutit fara drept de deducere{" , apare in jurnal tva corect ,
s-a transmis la e-factura ,

facturi emise paypont,
va multumesc

buzilai
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 14, 2023 3:25 pm

Re: E-FACTURA

#33 Mesaj de buzilai »

Buna ziua, daca eu tin evidenta la firma mea in saga si am semnatura pentru SPV cu tochen la contabil ,si separat eu ca administrator lucrez cu SMARTBILL pentru a trimite personal facturile emise in e-Facura trebuie sa instalez tochenul si pe telefonul meu si apoi din saga sa primesc codul de acces de la contabil pe care sa-l folosesc in SMARTBILL pentru a trimite facurile prin e-Factura?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: E-FACTURA

#34 Mesaj de tudosien »

Daca am primit acum facturi din 10/2023 catre persoane fizice achitate cu voucher de vacanta le mai pot trimite in e-factura din SAGA? Daca nu care ar fi alta modalitate?

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 207
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: E-FACTURA

#35 Mesaj de lupitaa »

santab scrie: Mie Ian 10, 2024 11:46 am (...) cele incasate cu vouchere de vacanta.
Cum precedam? Nu le preia automat pe buton e-Facturi program. Nu mai avem varianta din iesiri a pune bifa...
tudosien scrie: Mar Ian 23, 2024 1:28 pm Daca am primit acum facturi din 10/2023 catre persoane fizice achitate cu voucher de vacanta le mai pot trimite in e-factura din SAGA? Daca nu care ar fi alta modalitate?
Facturile emise către persoane fizice se pot transmite dacă în modulul e-Facturi, la Configurare, se bifează căsuța Preluare si facturi emise catre clienti persoane fizice cu CNP
https://adilupita.wordpress.com/

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: E-FACTURA

#36 Mesaj de tudosien »

Multumesc, mai invat ca informatia asta am sarit-o.

galla864
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 13, 2024 9:43 am

Re: E-FACTURA

#37 Mesaj de galla864 »

Buna ziua,
am achizitionat recent programul SAGA C. Am parcus actualizarea cu ultima versiune. Nu apare fereastra e-factura in dreapta sus. Pot genera facturi, dar nu le pot prelua in e-factura. Va rog foarte frumos sa ma ghidati in acest sens. Multumesc

dunab
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 12:00 am

Re: E-FACTURA

#38 Mesaj de dunab »

nacav scrie: Mie Ian 10, 2024 4:36 pm Buna ziua

La configurarea e-Facturi, in fereastra Cod de acces SPV, dupa ce apas Generaza cod acces, primesc urmatorul raspuns: Nu exista niciun CIF pentru care sa aveti drept in SPV. Mentionez ca token-ul este conectat la calculator si am acces pe site-ul ANAF la SPV. Am reinstalat ultima versiune SAGA, restart la calculator. Primesc aceeasi eroare.
Buna ziua,
Primesc acelasi mesaj, cum ati rezolvat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#39 Mesaj de tomac »

Eroarea apare atunci când:
- certificatul este nou înrolat în SPV sau este reînnoit. În aceste cazuri, de la înrolare în SPV sau de la trimiterea confirmării de reînnoire și până la a fi vizibil în e-factura, nu se poate utiliza acel certificat cel puțin 24 de ore. Abia la minim o zi după înrolare/reînnoire se poate folosi în e-factura.
- certificatul este folosit doar pentru depunere de declarații și chiar nu are drept de acces în SPV.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

letaih
Mesaje: 29
Membru din: Lun Apr 13, 2009 12:00 am

Re: E-FACTURA

#40 Mesaj de letaih »

Buna ziua,
Avem un client care are sucursale, fiecare cu cod unic de inregistrare separat. Am primit de la acest client o notificare cu privire la completarea datelor pentru generare XML privind e-factura.
In campul "BT-47" se introduce CUI sucursala.
In campul "BT-48" se introduce CUI societate.
Va rog sa ma ajutati, unde introducem CUI-urile sucursalelor?
Multumesc!

faniaf980
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 17, 2012 8:26 am

Re: E-FACTURA

#41 Mesaj de faniaf980 »

ziua

La configurarea e-Facturi, in fereastra Cod de acces SPV, dupa ce apas Generaza cod acces, primesc urmatorul raspuns: Nu exista niciun CIF pentru care sa aveti drept in SPV. Mentionez ca token-ul este conectat la calculator si am acces pe site-ul ANAF la SPV. Am reinstalat ultima versiune SAGA, restart la calculator. Primesc aceeasi eroare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#42 Mesaj de tomac »

Primiți acest mesaj pentru că fie abia ați activat contul SPV fie abia ați reînnoit certificatul digital. În aceste două cazuri, ANAF nu sincronizează contul SPV cu e-factura în timp real și durează circa 1 zi până când acel certificat va putea fi utilizat pentru sistemul e-factura.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nicoricia200
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 15, 2022 2:43 pm

Re: E-FACTURA

#43 Mesaj de nicoricia200 »

Buna seara!
Nu reusesc sa import in e-facturi , este bifa de preluare pusa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#44 Mesaj de tomac »

Nu reușiți pentru că...
Aveți vreo eroare? Primiți vreun mesaj? Nu reușiți să importați facturi emise? Facturi primite?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dimao562
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:32 pm

Re: E-FACTURA

#45 Mesaj de dimao562 »

Nu pot genera cod acces SPV din SAGA sectiunea E-facturi, primesc mesajul: OLE IDispatch exception code 0 from wwDotNetBridge: Object reference not sent to an instance of an object... 1429. Mentionez ca am sistem de operare windows 7, 64 biti. Multumesc.

Scrie răspuns