E-FACTURA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lunguc384
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 10, 2014 12:45 pm

Re: E-FACTURA

#16 Mesaj de lunguc384 »

marino322 scrie: Mie Ian 10, 2024 3:30 pm Buna ziua,
Pentru acest client am trimis facturi, pana in decembrie, fara nici o eroare.
Nu inteleg ce inseamna acest mesaj. Factura are toate elementele corespunzatoare.

F: validari globale eroare structura: element necunoscut ('Invoice') in namesapace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:Invoice-2"
Ce gresesc? Va rog, ajutati-ma!
Multumesc!
Am descoperit de unde apare eroarea, incercati sa stergeti unitatea de masura. Aceeasi problema am avut-o si eu, in conditiile in care aveam o factura de servicii. Din greseala am ales la UM "BUC". Dupa ce am sters UM-ul, s-a transmis fara probleme.
O zi cu spor si multa rabdare

popam484
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 05, 2017 2:37 pm

Re: E-FACTURA

#17 Mesaj de popam484 »

Buna ziua, am trimis o factura cu numar gresit. Cum pot remedia astfel incat factura transmisa sa fie cu numar corect? Multumesc.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: E-FACTURA

#18 Mesaj de ganeam951 »

corectati si retransmiteti ca si rectificativa

culinaa910
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 06, 2014 2:30 pm

Re: E-FACTURA

#19 Mesaj de culinaa910 »

Buna ziua. Daca am transmis 2 facturi prin e-factura dar nu s-au validat pe Anaf cum pot reveni sa le transmit din nou? In program imi apar ca facturi transmise dar ele nu sunt de fapt. Ce modific sa pot transmite? Multumesc

moisam212
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 05, 2020 9:32 am

Re: E-FACTURA

#20 Mesaj de moisam212 »

Buna ziua! Am incarcat in sistemul e-factura , o factura cu cod fiscal eronat. Cum as putea face corectie? Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#21 Mesaj de tomac »

Nu se poate face corecție. Stornați cu același cod eronat și faceți una corectă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nagy halaszt
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 22, 2013 1:00 pm

Re: E-FACTURA

#22 Mesaj de nagy halaszt »

dangalasa scrie: Lun Ian 08, 2024 1:49 pm Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie- am emis o factura iar in momentul in care incerc transmiterea in SPV primesc mesajul "FACTURA A FOST GENERATA DAR NU A FOST TRANSMISA DIN PROGRAM".Va rog, cum ar trebui sa procedez?

multumesc
BUNA Ziua

CARE A FOST SOLUTIA PANA LA URMA?
SI EU INTIMPIN ACEEASI PROBLEMA .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#23 Mesaj de tomac »

@nagy halaszt - Nu mai postați mesaje scrise integral cu majuscule!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nicolaem712
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 15, 2022 5:19 pm

Re: E-FACTURA

#24 Mesaj de nicolaem712 »

Buna ziua colegi,Varog sa-mi spuneti si mie ,daca administratorul firmei trimite facturile emise din smartbill in SPV eu contabil pot sa le descarc prin e-factuta in saga? Multumesc pentru raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#25 Mesaj de tomac »

Da, puteți dacă aveți acces la SPV-ul acelei firme cu certificat digital. Preluarea se va face din ecranul e-Factura pagina import facturi emise ce se activează dacă puneți bifă de preluare a acestora în pagina de configurare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gyorim
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 07, 2006 1:00 am

Re: E-FACTURA

#26 Mesaj de gyorim »

am trimis factura la PAYPOINT SERVICE SRL , comision aferent perioada aprilir 2023-dec.2023,
este fara TVA " scutit fara drept de deducere" conf.art.14 alin(2) lit (a) ,

la iesiri am complectat L ,

am trimis fisierul e-factura , primesc mesaj "exista erori de depunere sau generare verificati aceste facturi,
dupa care primesc scrie mesaj pentru acest document nu se genereaz factura electronica momentan ( negenerata)

adriank
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 15, 2023 10:42 am

Re: E-FACTURA

#27 Mesaj de adriank »

Buna ziua. Am incarcat azi un lot de facturi la E-factura si in timpul trimiterii mi-a aparut de mai multe ori mesajul Eroare sintaxa .10, mesaj de care se trecea cu un ok si facturile au aparut ca si trimise. A venit si raspunsul in Saga ca facturile au fost trimise fara alte erori, dar pe site-ul Anaf, am gasit vreo 6 facturi incarcate de 2 ori. Ce este de factut in acest caz si ce poate sa insemne eroarea care apare in timpul transmiterii facturilor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#28 Mesaj de tomac »

@Gyorim - când reușiți să trimiteți facturi emise de client în numele furnizorului să ne anunțați și pe noi. Dar ca idee pe tip L se operează doar dacă PayPoint emite el factura în numele dvs și vă comunică dvs acea autofactură. Dacă dvs emiteți, nu are ce căuta pe tip L ci pe tip factură,

@adriank - problema dublării în această situație ține de serverele ANAF. Eroarea respectivă nu duce la dublarea lor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adriank
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 15, 2023 10:42 am

Re: E-FACTURA

#29 Mesaj de adriank »

tomac scrie: Vin Ian 19, 2024 1:53 pm @adriank - problema dublării în această situație ține de serverele ANAF. Eroarea respectivă nu duce la dublarea lor.
Am inteles, dar totusi ce reprezinta eroarea respectiva (am atasat si un PS), cum o pot elimina?
SI ce se intampla cu facturile care apar de 2 ori cu cod de incarcare distinct?
Screenshot 2024-01-16 152025.png
Screenshot 2024-01-16 152025.png (7.6 KiB) Vizualizat de 1674 ori

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#30 Mesaj de tomac »

Dublările se rezolvă de ANAF.
Pentru eroare refaceți actualizarea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns