E-FACTURA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dangalasa
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 03, 2016 11:35 am

E-FACTURA

#1 Mesaj de dangalasa »

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie- am emis o factura iar in momentul in care incerc transmiterea in SPV primesc mesajul "FACTURA A FOST GENERATA DAR NU A FOST TRANSMISA DIN PROGRAM".Va rog, cum ar trebui sa procedez?

multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-FACTURA

#2 Mesaj de tomac »

Bifați "Cu trimitere în SPV"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

markose
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 28, 2009 12:00 am

Re: E-FACTURA

#3 Mesaj de markose »

Buna ziua, am vrut sa transmit o factura si am primit acest raspuns .Va rog sa ma ajutati ce ar trebui sa fac, multumesc

The remote server returned an error: (403) Forbidden.
STACK TRACE
at System.Net.HttpWebRequest.GetResponse()
at ControlLibrary2015.ANAF.SPV.<Navigate>d__31.MoveNext()

dangalasa
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 03, 2016 11:35 am

Re: E-FACTURA

#4 Mesaj de dangalasa »

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.Din pacate, nu se transmite cu toate ca este bifata optiunea "cu transmitere in SPV"

Poate avea legatura cu faptul ca la "iesiri" nu imi apare coloana E-FACTURA? Oricum , este o situatie ciudata- am mai multe societati si doar la una dintre ele nu apare acesta coloana.Nu stiu care este motivul.

Multumesc mult

borsosc240
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 13, 2011 12:00 am

Re: E-FACTURA

#5 Mesaj de borsosc240 »

Buna,

Nu imi apare la o firma factura emisa si validata (Iesiri) in fereastra E-factura, astfel nu pot sa trimit la SPV. Pana acum (14 dec, atunci am trimis ultima factura) a functionat. Pot sa vizualizez facturile trimise anterior, deci codul de conectare este corect.
Oare trebuie configurat ceva la societate? (e o soc. a primariei si facturez pentru primarie).
La o alta firma (SRL) fac aceasi pasi si imi apare si pot sa trimit fara probleme.

Multumesc!

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: E-FACTURA

#6 Mesaj de stroescud »

borsosc240 scrie: Mar Ian 09, 2024 6:20 pm Buna,

Nu imi apare la o firma factura emisa si validata (Iesiri) in fereastra E-factura, astfel nu pot sa trimit la SPV. Pana acum (14 dec, atunci am trimis ultima factura) a functionat. Pot sa vizualizez facturile trimise anterior, deci codul de conectare este corect.
Oare trebuie configurat ceva la societate? (e o soc. a primariei si facturez pentru primarie).
La o alta firma (SRL) fac aceasi pasi si imi apare si pot sa trimit fara probleme.

Multumesc!
Vezi daca factura este corect intocmita, CUI, adresa, nume, localitate, unitati de masura.
Sa nu omiti ceva, mai ales ca la primarie este B2G.

hrincescuc308
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 15, 2014 11:07 am

Re: E-FACTURA

#7 Mesaj de hrincescuc308 »

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Daca in "iesiri" nu apare casuta unde ar trebui sa bifez "E-factura" ce ar trebuie sa fac sa apara? nu imi da posibilitatea aceasta la nicio factura emisa, fie ca e PJ sau Institutie publica. Multumesc

ionescur852
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 09, 2023 5:03 pm

Re: E-FACTURA

#8 Mesaj de ionescur852 »

Casuta e-factura pentru 2024 se considera bifata implicit prin prisma faptului ca toate facturile trebuie transmise ca e-facturi, deci nu are rost sa apara. O operatiune in plus nu-si are rostul. La facturile de 2013 o veti mai vedea, atunci ele nefiind obligatorii ca e-factura. Pentru 2024 toate sunt tratate ca e-factura iar eventualele exceptii (catre persoane fizice...) sunt omise de la transmiterea in spv prin scoaterea bifei de Preluat din ecranul de transmitere.

santab
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 10, 2015 10:30 am

Re: E-FACTURA

#9 Mesaj de santab »

Buna ziua,
Noi domeniu Horeca, trebuie sa transmitem facturile pe e-factura, cele incasate cu vouchere de vacanta.
Cum precedam? Nu le preia automat pe buton e-Facturi program. Nu mai avem varianta din iesiri a pune bifa...

marino322
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 18, 2021 12:53 pm

Re: E-FACTURA

#10 Mesaj de marino322 »

Buna ziua,
Pentru acest client am trimis facturi, pana in decembrie, fara nici o eroare.
Nu inteleg ce inseamna acest mesaj. Factura are toate elementele corespunzatoare.

F: validari globale eroare structura: element necunoscut ('Invoice') in namesapace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:Invoice-2"
Ce gresesc? Va rog, ajutati-ma!
Multumesc!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: E-FACTURA

#11 Mesaj de visani512 »

Buna ziua,
Astazi am trimis cateva facturi si imi apare ca factura nu a putut fi transmisa in pdf . Ce am gresit ?

nacav
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 05, 2017 2:42 pm

Re: E-FACTURA

#12 Mesaj de nacav »

Buna ziua

La configurarea e-Facturi, in fereastra Cod de acces SPV, dupa ce apas Generaza cod acces, primesc urmatorul raspuns: Nu exista niciun CIF pentru care sa aveti drept in SPV. Mentionez ca token-ul este conectat la calculator si am acces pe site-ul ANAF la SPV. Am reinstalat ultima versiune SAGA, restart la calculator. Primesc aceeasi eroare.

opreac173
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 05, 2018 12:26 pm

E-FACTURA

#13 Mesaj de opreac173 »

Buna ziua,

Pt. e-facturile primite dau clik la Tiparire si imi apare mesajul: "factura pdf nu a putut fi generata; eroare server Anaf; accesati ecranul mai tarziu"
Am reincercat mai toata ziua si am primit acelasi mesaj. Trebuie sa bifez ceva anume in Configurare?
Cum procedam cu facturile pe care le am fizic dar nu sunt primite si in e-factura? Se pot inregistra in jurnalul de cumparari?
Multumesc mult.

lunguc384
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 10, 2014 12:45 pm

Re: E-FACTURA

#14 Mesaj de lunguc384 »

Cand vreau sa transmit E-factura, apare mesajul "F: validari globale eroare structura: element necunoscut ('Invoice') in namesapace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:Invoice-2". Cum pot remedia problema ? Setarile sunt facute corect, clientul este verificat prin ANAF, am bifat si casuta cu transmitere in SPV, codul de acces-corect.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: E-FACTURA

#15 Mesaj de stroescud »

opreac173 scrie: Mie Ian 10, 2024 5:15 pm Buna ziua,

Pt. e-facturile primite dau clik la Tiparire si imi apare mesajul: "factura pdf nu a putut fi generata; eroare server Anaf; accesati ecranul mai tarziu"
Am reincercat mai toata ziua si am primit acelasi mesaj. Trebuie sa bifez ceva anume in Configurare?
Cum procedam cu facturile pe care le am fizic dar nu sunt primite si in e-factura? Se pot inregistra in jurnalul de cumparari?
Multumesc mult.
1- SAGA v-a creat in directorul ... SAGA.C.3.0/e-facturi un subdirector "primite".
In SAGA, ecran facturi primite dati accept si vi le duce in acel subdirector.
Pe site ANAf au pus o aplicatie de tip Java, pe care
deschizand-o, din subdirectorul primite, gasiti si aduceti fisierul xml cu numele firmei ce v-a trimis factura.
Dati generare pdf si in acelasi subdirector gasiti factura respectiva tip pdf si o printati.
Nu va agitati ca factura adusa este arhivata zip cu doua fisiere xml, aplicatia stie ce fisier ii trebuie sa va faca pdf.
2- aici depinde de cum se descurca furnizorul cu transmiterea in SPV a facturilor.
Am primt azi in SPV o factura din 4 ianuarie. Vor mai fi intarzieri sau chiar de loc transmise in SPV.
Pana la 31 Martie nu vor fi amenzi.
P.S.- In facturile primite am observat TVA ce are 4 zecimale. Vor fi diferente...la decontul de tva.

Scrie răspuns