E.factura în procesare de anul trecut

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
maram
Mesaje: 133
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:09 am

E.factura în procesare de anul trecut

#1 Mesaj de maram »

Bună ziua. Am o e .factură emisă din februarie, anul trecut,la acel moment am avut și index incarcare și index descărcare,fără erori. Acum am deschis din nou e.factura și în dreptul facturii respective apare mesajul " în procesare". În SPV nu am cum să verific pentru ca au trecut 60 zile de atunci. Ce trebuie să fac? Mulțumesc frumos!

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: E.factura în procesare de anul trecut

#2 Mesaj de ganeam951 »

Nimic, din moment ce ati primit index la momentul respectiv.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: E.factura în procesare de anul trecut

#3 Mesaj de chirigiui509 »

Păstrați fișierul XML depus, însoțit de marca temporală de la ANAF (pe care înțeleg că le aveți câtă vreme la acel moment ați primit toate confirmările), arhivându-le după o metodă care să vă permită căuarea/identificarea ulterioră într-un mod facil.
Același tratament îl veți aplica tuturor celorlalte documente primite/emise în format e-Factura. Ar mai fi utilă o discuție legată de contextul în care ați emis acea factură dar... analiza o veți continua dumneavoastră cu siguranță.

Din acest punct de vedere, soluția stocării propuse de SAGA merită și ea o analiză suplimentară, mai ales în situația în care se lucrează pe mai multe stații, există sisteme cloud implementate, sau "foldere comune prin rețeaua locală", etc. Mă gândesc inclusiv la asocierea automatizată a operațiunii cu arhiva zip sau fișierul PDF dar sunt realist că drumul până acolo este lung (deși o astfel de funcție de asociere există în SAGA dar ...limitat).

Modalitaea de păstrare/arhivare a informarmațiilor va constitui cu siguranță una din provocările viitoare, chiar dacă nu prea vorbim despre asta acum.
Trecea de la hârtie la digital va fi un proces obligatoriu (în foarte multe domenii) iar viteza transformării digitale va ridica multe întrebări cărora ar fi bine să începem să le răspundem de pe acum.
Sigur, nostagicii (ca mine) vor mai plânge după orele de caligrafie în vreme ce alții își vor educa în continuare copii și în arta scrisului de mână (într-un sistem privat, elitist).

Scrie răspuns