Incaseaza cu tiparire bon sau fara tiparire bon

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
bindiua
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 17, 2023 11:07 am

Incaseaza cu tiparire bon sau fara tiparire bon

#1 Mesaj de bindiua »

Buna ziua.
Am o nelămurire. Ce înseamnă (sau la ce folosește) încasarea fără tipărire bon ? Din ce am înțeles, nu se trimite spre casa de marcat bonul.
Daca din MarketLine se vând produse pentru care se face factură, am mers pe varianta fără tipărire bon fiscal, în ideea că factura va fi achitată ulterior, dar în Saga factura apare neachitat = 0 , la fel ca si la o factură încasată cu tipărire bon fiscal.
Cum pot vinde din MarketLine produse cu factură, factură care va fi achitată ulterior?
Mulțumesc mult.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Incaseaza cu tiparire bon sau fara tiparire bon

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Observația dumneavoastră este corectă iar în acest moment, în MarketLine, nu se poate seta plata la termen și nu poate fi înscrisă scadența facturii.
Într-o primă etapă s-a considerat a nu fi necesară introducerea unei astfel de funcții dar practica nu contenește să ne surprindă.
Și eu consider că MarketLine este o aplicație extraordinară dar mai sunt necesare câteva funcții suplimentare:
- asocierea ambalajelor SGR cu articolele vândute (potrivit setărilor din SAGA);
- plata la termen (în categoria metodelor de plată);
- avizul (în categoria documentelor de însoțire a livrării);
- posibilitatea de expediere email (direct din aplicație);
- posibilitatea transferului în e-Factura (direct din MarketLine sau PubLine) ...și mă voi opri aici cu enumerarea.

Desigur, există soluția (corectă pe fond) potrivit căreia astfel de operațiuni pot fi făcute din SAGA.
În realitate, trebuie să ne gândim la cei care folosesc MarketLine și ale căror competențe sunt adecvate poziției de vânzător (într-un magazin, bar, ...).

bindiua
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 17, 2023 11:07 am

Re: Incaseaza cu tiparire bon sau fara tiparire bon

#3 Mesaj de bindiua »

Mulțumesc.
Da, in Saga se pot rezolva aceste probleme.
Chiar si in cazul acestui caz, factura care sa nu fie încasată, se poate valida si apoi devalida, iar la întrebarea daca se șterg încasările, se răspunde cu da si atunci factura rămâne neachitata.
Si unde este utila funcția de a incasa fără tipărire bon ? Când casa de marcat este defectă ?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Incaseaza cu tiparire bon sau fara tiparire bon

#4 Mesaj de chirigiui509 »

Parcurgerea pasului de încasare constituie premisa generării facturii.
Dacă încasarea se face cu tipărirea bonului, modificările de care vorbeați și dumneavoastră anterior nu vor mai fi "în linie" cu raportarea din Z (transmisă zilnic la ANAF).
Funcțiile casei de marcat sunt limitate și limitative iar din aceste motive, anumite tipuri de operațiuni ridică probleme semnificative de armonizare (gândiți-vă numai la restituirea celor 0,50 lei/ambalaj SGR).
În opinia mea prezența acelui buton este utilă și din perspectiva unei verificări suplimentare în anumite situații știind că bonul poate fi retipărit și după generarea facturii.
În cazul în care ar fi disponibilă vânzarea la termen cu introducerea termenului scadent, acel buton ar fi absolut necesar.

Cred că în această perioadă, iureșul generat de e-factura dar și calendarul echipei de la SAGA determină ca astfel de proiecte să treacă pe un plan secund, e firesc.
Eu zic să așteptăm cu răbdare și să fim încrezători că cei care ne citesc propunerile vor ști să aleagă, să prioritizeze și la un moment dat, chiar să implementeze cererile noastre.

bindiua
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 17, 2023 11:07 am

Re: Incaseaza cu tiparire bon sau fara tiparire bon

#5 Mesaj de bindiua »

Am înțeles.
Nici nu era vorba de a dori o modificare, știu ca e o chestiune minoră, doar voiam sa înțeleg.
Mulțumesc mult !
O zi bună tuturor !

Scrie răspuns