E-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

E-factura

#1 Mesaj de ciosnarl184 »

Buna ziua.la o societete prestatoare de servicii pt emitere E-factura trebuie activate stocurile si cum se activeaza ,multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: E-factura

#2 Mesaj de paturcai »

Mergeti la CONFIGURARE (cand se deschide SAGA in partea de jos aveti INFORMATII GENERALE,CONTURI AUTOMATE, SETARI DIVERSE), alegeti SETARI DIVERSE sipe partea stanga gasiti (cred) bifat: dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma. Debifati!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: E-factura

#3 Mesaj de ciosnarl184 »

Buna seara, nu am bifat firma este de transport intern cod caen 4941 si executa transport intern de marfuri pe diferite rute nu stiam cu codurile NC, CPV daca trebuie bifat ceva sau e pt marfuri de mare risc ca nici casuta cu E-FACTURA nu imi apare numai la iesiri valuta sau poate ca e obligatoriu ,pana emit una sunt usor in ceata.se poate face una de proba si apoi stearsa multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#4 Mesaj de tomac »

Nu, nu trebuie activate stocurile. De ce ar trebui?! Codurile NC sunt pentru bunuri. Codurile CPV se utilizează exclusiv pentru achiziții publice. Facturile se pot trimite și se vor valida și în lipsa acelor coduri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: E-factura

#5 Mesaj de ciosnarl184 »

Multumesc frumos!

petree637
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 29, 2012 5:14 pm

Re: E-factura

#6 Mesaj de petree637 »

Buna ziua!
In Import -e-facturi primite apar sase facturi.Bifez "preluat"si apoi butonul äccept"dar, in OPERATII - INTRARI nu regasesc decat facturi.Aincercat de cateva ori dar, celelalte trei facturi nu se preiau.Care ar putea fii cauza?
Multumesc frumos!

velam
Mesaje: 106
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: E-factura

#7 Mesaj de velam »

petree637 scrie: Mie Ian 31, 2024 8:23 am Buna ziua!
In Import -e-facturi primite apar sase facturi.Bifez "preluat"si apoi butonul äccept"dar, in OPERATII - INTRARI nu regasesc decat facturi.Aincercat de cateva ori dar, celelalte trei facturi nu se preiau.Care ar putea fii cauza?
Multumesc frumos!
Buna ziua. Poate le-ati inregistrat deja si de aceea nu le mai descarca. Poate le aveti trecute in Intrari doar cu numarul de factura nu si cu seria facturii.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: E-factura

#8 Mesaj de pomparaus »

Vezi daca nu e aceeasi factura de 3-4 ori trimisa si Saga o preia o singura data in intrari, sau vezi ce numere au facturile pt.ca daca au seria si numarul cu multe caractere, se preiau un anumit numar de caractere (primele) si devine acelasi numar - eu am patit cu facturi primite de la ALTEX.

Scrie răspuns