Efactura la Saga PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Efactura la Saga PS

#16 Mesaj de balazse »

Vezi raspunsul lui SeptimiuV de aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopic.php?f=7&t=55453

gavrism488
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 23, 2016 12:13 pm

Re: Efactura la Saga PS

#17 Mesaj de gavrism488 »

balazse scrie: Mie Mar 06, 2024 5:46 pm Cumva acele facturi sun emise catre persoane fizice? In acel caz, nu ai ce sa transmiti.
Factura este emisa pentru persoana fizica care achita cu card de vacanta. Acest tip de facturi trebuie transmise in e-factura. Ma lovesc de aceeasi problema, va rog sa-mi spuneti cum ati rezolvat. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Efactura la Saga PS

#18 Mesaj de tomac »

Bifați în ecranul e-Factura pagina de configurare să vă preia și facturi emise către persoane fizice. Aveți în vedere că la aceste facturi CNP este obligatoriu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Efactura la Saga PS

#19 Mesaj de robut »

Buna ziua,
Nu mai pot transmite facturi in e-factura din Saga PS......sunt cumva probleme...se fac actualizari ?

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Efactura la Saga PS

#20 Mesaj de robut »

Da, am rezolvat.

chirilar781
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 09, 2024 11:37 am

Re: Efactura la Saga PS

#21 Mesaj de chirilar781 »

Buna ziua. Aceiasi eroare, could not create SSL/TSL...... Am certificat de la Transped. Nu reusesc sa obtin cod de acces in SAGA PS pentru legatura cu SPV. Nu s-a rezolvat problema cu Transped? Nici SAGA WEB nu o pot accesa pentru ca nu este valabila pt SAGA PS. Va rog ....ajutor. Multumesc.

chirilar781
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 09, 2024 11:37 am

Re: Efactura la Saga PS

#22 Mesaj de chirilar781 »

Buna ziua. Aceiasi eroare si la mine. In SAGA PS. Am vazut ca SAGA WEB nu este valabila si pt SAGA PS. Ce variante avem?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Efactura la Saga PS

#23 Mesaj de tomac »

Aș dori să clarific un lucru simplu: procedura de gestionare a certificatului digital, implementată în programele SAGA, este independentă de tipul de certificat. Adică nu contează emitentul, nu există o procedură pentru Certsign, una pentru Digisign și una pentru Transped. Este o procedură universală ce trebuie să funcționeze cu absolut orice certificat. Drept dovadă funcționează foarte bine cu orice tip de certificat, cu token fizic sau în cloud emis de Certsign sau Digisign, dar la cei de la Transped nu funcționează cu cel în cloud pentru că există o problemă din partea lor. În SAGA WEB funcționează cu cel în cloud pentru că acolo e alt tip de conexiune la cele în cloud, diferit de cel din desktop. Li s-a semnalat problema și continuă să argumenteze că problema ține de SAGA. Nu, nu ține de SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns