Plata tva catre trezorerie pentru achizitie intracomunitara prin transfer bancar

Mesaj
Autor
mineam42
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iul 30, 2016 11:52 am

Plata tva catre trezorerie pentru achizitie intracomunitara prin transfer bancar

#1 Mesaj de mineam42 »

Buna ziua.

Am un PFA neplatitor de TVA pentru care am obtinut cod de TVA de tip ROXXXXXXXX pentru achizitii intracomunitare. In urma declaratiilor de TVA (pentru CUI-ul cu ROXXXXXXXX) depuse de catre contabila (pentru o achizitie intracomunitara) am de plata o suma pe care vreau sa o achit catre trezorerie prin transfer bancar.

Am identificat din lista de coduri IBAN a trezoreriei operative contul de tip 20A100101 - TVA incasata pentru operatiuni interne.

Vreau sa folosesc aplicatia bancara de la ING, dar am o dilema. Dupa ce introduc IBAN-ul trezoreriei, urmatoarea pozitie este 'CUI sau CNP'. Nu stiu care CUI sa-l introduc, cel normal sau cel special. Problema este ca daca vreau sa-l introduc pe cel special nu ma lasa sa bag si RO in fata.

Prin urmare:
1. Introduc CUI-ul normal sau cel special (dar fara RO in fata pentru ca nu ma lasa...)?
2. Daca trebuie sa introduc CUI-ul normal, trebuie mentionat cel special la detalii eventual?

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata tva catre trezorerie pentru achizitie intracomunitara prin transfer bancar

#2 Mesaj de tomac »

Plata se face trecând la beneficiar codul special pentru AIC. Se introduce fără RO.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mineam42
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iul 30, 2016 11:52 am

Re: Plata tva catre trezorerie pentru achizitie intracomunitara prin transfer bancar

#3 Mesaj de mineam42 »

Multumesc.

Scrie răspuns