Formular confirmare sold

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
dinur150
Mesaje: 88
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Formular confirmare sold

#1 Mesaj de dinur150 »

Buna ziua,
Stiu ca formularul pe modelul vechi nu mai este obligatoriu, dar cumva clientilor le-ar fi mult mai usor in josul paginii sa se treaca confirmarea de sold.Mereu imi solicita acel formular.Am multi clienti de confirmat .
Se poate cumva re-introduce acel formular ? Poate sunt si alti colegi interesati ?

Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Formular confirmare sold

#2 Mesaj de balazse »

Pana la urma pe tine te intereseaza ca pe documentul de confirmare sa fie tiparita si o optiune prin care clientul iti poate confirma soldul, corect?
Mi se pare o ideea buna, dar trimite e-mail echipei Saga, poate ar putea inbunatii modelul actual.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Formular confirmare sold

#3 Mesaj de nasteaf »

Chiar crezi ca modifica ceva??!!!! Doar inainte era vechiul extras de cont in SAGA, si era f.util, chiar daca acum nu este obligatoriu acel formular, corespundea si cerintelor noastre si ale clientilor/furnizorilor nostri, noi utilizatorii nu am cerut modificarea lui, din contra am cerut de nenumarate ori sa se revina la vechiul formular, sau sa fie in format editabil, sa mai adaugam noi ce dorim, dar cei de la SAGA au fost si sunt de neinduplecat! Pacat!!! Sincer nu stiu cu ce ii deranjeaza pe ei, sau cine are beneficii din aceasta situatie de s-a modificat, caci noi utilizatorii, cred ca destui de multi nu suntem multumiti, si nici clientii nostri de aceasta forma!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Formular confirmare sold

#4 Mesaj de pomparaus »

Le-am scris eu imediat atunci cand a disparut acel format si am primit acest raspuns:"Extrasul de cont nu mai exista ca document din ianuarie 2016. Programul este actualizat conform reglementarilor. Nu se vor mai face modificari in acest sens."

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Formular confirmare sold

#5 Mesaj de balazse »

Problema este ca ati solicitat sa se revina la vechiul format, care este normal sa nu mai fie posibil, dar poate ar trebui sa solicitati sa se inbunatateasca in asa fel, incat partenerul sa il poae si completa cu unele date. Ce ziceti?

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Formular confirmare sold

#6 Mesaj de paidolat181 »

Aceeași Mărie, cu altă pălărie!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Formular confirmare sold

#7 Mesaj de nasteaf »

Da, si noi utilizatorii ne chinuim fara rost oricum...Pacat!

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Formular confirmare sold

#8 Mesaj de ferenta192 »

Confirmarea de sold este editabila, la tiparirea in excel, unde am adaugat manual Semnatura de confirmare partener si Observatii, doar la prima, apoi cu copy-paste la urmatoarele! :P
La listare am ales pozitia documentului "culcat" :D si pa...Asa am impacat si capra si varza! :lol:
Si am si inventarierea soldurilor!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Formular confirmare sold

#9 Mesaj de pomparaus »

balazse scrie: Mar Feb 06, 2024 12:04 am Problema este ca ati solicitat sa se revina la vechiul format, care este normal sa nu mai fie posibil, dar poate ar trebui sa solicitati sa se inbunatateasca in asa fel, incat partenerul sa il poae si completa cu unele date. Ce ziceti?
Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca am solicitat sa se revina la vechiul format, eu le-am scris ca ar fi de mare ajutor daca acest nou format de confirmare de sold ar avea si in partea de jos datele partenerului unde sa confirme sumele debitoare/creditoare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Formular confirmare sold

#10 Mesaj de balazse »

Pentru PomparauS
Vezi postarea lui NasteaF, precum si eu stiu cativa utilizatori care au cerut la fel.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Formular confirmare sold

#11 Mesaj de pomparaus »

Cert e ca acel extras de cont de dinainte de 2016 era f. bun si asta e bun, dar muncim mai mult noi partenerii.
Deasemenea, nu inteleg de ce adeverinta de vechime nu are formatul adeverintei agreate de casele de pensii : cand o tiparesti nu apare norma, nu apare data modificarii si nici documentul in baza caruia faci modificarea (nu ai unde sa il treci), de ce trebuie sa intocmim adeverinte dupa dosarul de personal, cand avem posibilitatea tiparirii ei din saga, doar ca nu e intreaga si nu ne foloseste la nimic!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Formular confirmare sold

#12 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu am primit confirmare de sold din Saga de la furnizor si ii cam aiurea sa completez textul de confirmare separat pe formularul transmis, ar fi chiar o inbunatatire daca ar exista o parte pretiparita unde partenerul ar putea bifa optiunea dorita.
Referitor la adeverinta, ai trimis e-mail echipei Saga?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Formular confirmare sold

#13 Mesaj de tomac »

pomparaus scrie: Dum Feb 11, 2024 12:57 pm nu inteleg de ce adeverinta de vechime nu are formatul adeverintei agreate de casele de pensii
Care ar fi acela și act normativ îl reglementează?! Că nu există așa ceva. Să nu spun că e stupid să eliberezi adeverință când datele din Revisal sunt date tot Ministerului Muncii și casa de pensii le-ar putea prelua de acolo direct.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Formular confirmare sold

#14 Mesaj de pomparaus »

Sunt stupizi ei cei de la casa de pensii ca inca solicita acel format de adverinta "agreat" cum ii zic ei : eu am un salariat caruia i-am tiparit adeverinta de vechime din saga la care am atasat raportul/per salariat din revisalul ITM (deci aveau toate datele despre ecel salariat) si l-au trimis la mine sa ii eliberez adeverinta de vechime conform acelui model dat de ei.
Doar de aceea am scris pe forum : tu ce adeverinta eliberezi pentru intocmirea dosarului de pensie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Formular confirmare sold

#15 Mesaj de tomac »

Cea din program. Nu țin minte ca cineva să-mi spună că nu e bună. Nu am avut atât de multe cazuri de acest fel. Dar eu nici nu discut cu cei care cer că așa spune unul sau altul. Le cer să-mi aducă bază legală pentru solicitare. Cine nu poate, nu primește nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat