Cum preluam un fisier xml in Saga

Mesaj
Autor
hangium820
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mai 04, 2011 12:35 pm

Cum preluam un fisier xml in Saga

#1 Mesaj de hangium820 »

Daca am un fisier xml creat in alt calculator cu alta aplicatie, in care sunt cca.70 facturi catre clienti persoane juridice,exista posibilitatea ca sa
preiau acest fisier in SAGA in ecranul de ,,iesiri,, de unde apoi sa-l transmit in spv e-factura?
Sau in cazul in care xml-ul va fi transmis in spv la ,,facturi electronice,, cum poate fi vazut-preluat in Saga ptr editarea Decl. 394 si pentru a fi inregistrate in contabilitate?
Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Cum preluam un fisier xml in Saga

#2 Mesaj de septimiuv »

Da, poți. Folosește meniul „Diverse - Import”.

hangium820
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mai 04, 2011 12:35 pm

Re: Cum preluam un fisier xml in Saga

#3 Mesaj de hangium820 »

Da Septimiu, am mers la Diverse-import, insa nu vad acel fisier cu facturi xml pe care il am pe desktop.
Am accesat ,,import date din fisiere xml-dbf,, , am selecttat fisierul de pe desktop unde le am si...nimic,nu vad nimic.
Poate mai intervii cu lamuriri. Multumesc.

floruta
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Cum preluam un fisier xml in Saga

#4 Mesaj de floruta »

Buna ziua
Doresc sa introduc in SAGA C achizitii de borderouri de la peroane fizice pentru o societate care se ocupa cu deseuri
Doresc sa ma ajutati cu un foamt xml sau csv pentru a putea culege automat aceste borderouri .Specific ca borderourile sunt emise intr-un program din care pot face export in anumite variante ,insa programatorul doreste sa stie formatul agreat de catre saga pentru a culege acetse informatii
Multumesc

Scrie răspuns