declaratii gresite 2023

Mesaj
Autor
topuzarum
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 26, 2022 4:01 pm

declaratii gresite 2023

#1 Mesaj de topuzarum »

Buna seara,

Am nevoie de un sfat pe urmatoarea problema:

In martie 2023 s-a depus D100 gresit, s-a platit cu 9 lei mai putin, cumva nu s-a inregistrat si a ramas in saga la sectiunea "impozit pe profit de inregistrat 9 lei", s-a validat asa ( nu stiu cum).
In iunie 2023 s-a depus cu 9 lei in plus, saga a luat automat acei 9 lei ramasi.
In septembrie 2023 a fost impozitul ok.

In decembrie la D101 nu s-au "pupat" sumele si am devalidat pana in ianuarie, am revalidat tot anul si de data asta a luat in martie impozitul cu cei 9 lei pusi.

Intrebarea mea este, trebuie rectificativa depusa pentru diferenta de 9 lei, daca s-a reglat cumva in iunie pentru ca s-a platit (si declarat) mai mult impozit cu 9 lei?

Deoarece am depus si D101 si acolo trebuie depusa rectificativa, am observat abia dupa diferenta, respectiv in D101 la sectiunea "Impozit pe profit declarat pentru anul de raportare prin formularul 100", am declarat cu 9 lei in plus din greseala.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: declaratii gresite 2023

#2 Mesaj de vranceam »

Daaca per total an impozitul declarat in d100 bate cu d101 nu depuneti rectificativa pt 9 lei care inteleg ca s au compensat in iunie .Sau daca depuneti trebuie si pe 03 si pe 06.Asa apar cativa bani majorari intre 25.04 si 25.07 pana se compenseaza cei 9.Asta dc am inteles eu bine pt ca teoretic d101 trebuia sa dea din prima intrucat diferenta s-a compensat intre trimestre iar impozitul ramas de plata este doar cel din tr 4.

topuzarum
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 26, 2022 4:01 pm

Re: declaratii gresite 2023

#3 Mesaj de topuzarum »

D101 nu a dat pentru ca am devalidat lunile si in martie am dat pe actualizare date in ecranul la D100 din inchidere luna, unde s-au adaugat cei 9 lei, iar SAGA a luat acel camp in vedere cand a calculat D101, si asa s-a pus eronat acolo suma.
Am depus pana la urma rectificativa 03 si 06 si iar D101 cu datele corecte. M-am gandit sa nu depun pana la urma pentru 9 lei, dar ma gandesc ca pe viitor la cum sunt pusi cei de la ANAF pe noi sa nu gaseasca motiv de sanctiune...
Multumesc frumos pentru raspuns!

Scrie răspuns