Incadrare + Modificare perioada mijloc fix

Mesaj
Autor
tulburen334
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 30, 2014 12:07 pm

Incadrare + Modificare perioada mijloc fix

#1 Mesaj de tulburen334 »

Buna seara!
O microintreprindere cu obiect de activitate 8623 – Activitati de asistenta stomatologica, achizitioneaza aparatura medicala cu valori intre 600 si 8000 lei. Durata de functionare a acestora, este de minim 2 ani.
1. Este gresit sa se inregistreze un aparat de 600 de lei ca mijloc fix cu durata de functionare de 2 ani de zile?
2. Pentru codul 2.1.25.1. durata de amortizare este in 8-12 ani. Se poate modifica durata la inregistrare de la 8 ani la 2 ani cat are si aparatul respectiv garantie si cat se va folosi?
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Incadrare + Modificare perioada mijloc fix

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu neapărat.
2. Nu, dar va fi necesar să țineți o evidență a amortizării fiscale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tulburen334
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 30, 2014 12:07 pm

Re: Incadrare + Modificare perioada mijloc fix

#3 Mesaj de tulburen334 »

Si ce clasa ati recomanda pentru stomatologie in afara de 2.1.25.1 ca sa aibe durata mai scurta de amortizare ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Incadrare + Modificare perioada mijloc fix

#4 Mesaj de tomac »

Niciuna. Dar cred că nu ați înțeles răspunsul meu. Dvs vreți să înregistrați amortizare contabilă, economică, pe durata de viață probabilă de utilizare. Este posibil. Alegeți clasa și setați manual perioada de amortizare. Dar este recomandat să aveți separat un registru de amortizare fiscală. Pentru că dacă firma trece la profit, fiscal va avea cheltuieli de scăzut. Economic nu, dar fiscal da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns