e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#1 Mesaj de tatum »

Buna ziua,
Societate cu activitate de asistenta stomatologica la care veniturile se inregistreaza pe casa de marcat, am urmatoarea situatie:
Pacienti care platesc cu card sau prin virament bancar si solicita factura pentru decontare pe Persoana Juridica precum si transmiterea acesteia in e-factura/SPV .
Va rog, daca puteti sa-mi spuneti
cum si de unde se poate selecta cod tip factura b3 751- informatii in scop contabil ?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#2 Mesaj de tomac »

De credeți dumneavoastră că s-ar folosi acel tip?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#3 Mesaj de tatum »

Pentru ca mi se dubleaza veniturile .
Asa cred pentru ca veniturile se inregistreaza pe casa de marcat. Odata cu transmiterea raportelor Z care includ si acele facturi contravaloarea acestora se transmite de doua ori.
Poate gresesc .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#4 Mesaj de tomac »

Nu se dublează dacă se scade din Z. Momentan în România acel tip - factură în scopuri contabile nu este reglementat. Pare a fi factura de decontare, dar nu e clar nici asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#5 Mesaj de tatum »

Buna ziua,
Domnule Toma, apreciez foarte mult raspunsurile dumneavoastra si ajutorul pe care ni-l acordati de fiecare data cand avem nevoie.
In evidenta contabila cand am inregistrat raportul Z pentru zilele in care am avut facturi (si sunt pentru decontare, solicitate de pacientii carora le prestam servicii stomatologice) am inregistrat mai putin sumele cuprinse in acele facturi. Si n-ar fi problema daca respectivii pacienti ar dori facturi pe persoana fizica. Dar vor pe firmele pe care le au sau unde lucreaza.
Este vorba despre vreo 5 cazuri de la inceputul anului si pana acum.
In contabilitatea firmei nu sunt probleme . Totalul veniturilor din luna este egal cel din raportul fiscal/sumar editat de casa de marcat.
Imi este teama de ceea ce ajunge la ANAF ( atat raportele Z, care includ si sumele din facturile pentru decontare, cat si facturile efectiv trimise in e-factura). N-as vrea sa ma trezesc cu control de la antifrauda sau de la ANAF .
Societatea nu este platitoare de TVA (art.141.1.b) si nu depune D394, declaratie in care s-ar vedea acest lucru.
Multumesc!

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#6 Mesaj de tatum »

Tipul de factură
După cum îi spune și numele, aici alegi varianta care definește tipul documentul emis. Implicit, aplicația este setată pentru “380 - Factura“. Dar mai sunt și alte variante:
* 751 - Factura (informații în scopuri contabile)

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#7 Mesaj de stroer1948 »

Posibil totusi sa aiba dreptate tatum. Un alt program specifica in instructiuni ca transmiterea facturilor la bonuri fiscale se face pe codul 751.

Imagine

Ghidul pentru D406, care probabil ar trebui sa se coreleze cu e-factura, precizeaza de asemenea, ca facturile emise pt BF se declara pe codul 751.
Aici este ghidul si referirea este la paginile 38-39: https://www.ceccarbusinessmagazine.ro/public/store/imagini/filemanager/source/pdf/SAFT_intrebari_frecv_raspunsuri_v1_1_071021.pdf

Imagine

poseaa
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 25, 2005 12:00 am

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#8 Mesaj de poseaa »

@TATUM.. Emiti factura normala catre PJ si dai incasare prin 5125, cont care se va inchide cu incasarea din banca 5121 = 5125. Iar raportul Z il inregistrezi mai putin cu acea suma incasata cu cardul pt care ai emis factura, deci venitul e inregistrat, o singura data. Bonul fiscal emis figureaza ca e bon cu incasare cu cardul, nu?
Daca ai si alte sume in acea zi incasate cu cardul, dar pt care nu ai facturi, inregistrezi Raportul Z cu toata valoarea, dupa care faci 5125 = 5311 cu suma ramasa incasata cu cardul. Apoi 5125 se inchide cu incasarea din banca.
Sper ca am inteles bine situatia ta si te ajuta raspunsul.

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#9 Mesaj de tatum »

Stiu sa diminuez suma din raportul Z cu cea pentru care s-a emis factura. In evidenta contabila nu am probleme. Totalul veniturilo va fi egal cu cel din raportul in zilele in care am si facturi.
Problema mea este ca la ANAF prin transmiterea in e-factura c-valoarea acesteia se mai inregistreaza inca odata. Raportul Z se trimite automat cu toata suma.
Ieri de exemplu totalul Z-ului a fost 37300 lei. Din acesta suma am avut o factura catre o persoana juridica in valoare de 2000 lei - factura fiind transmisa in SPV/ E-factura.
Si atunci, la ANAF pentru ziua de ieri va aparea 37300 (Z) si inca 2000 (factura)
La mine , in contabilitate este corec : 2000 din factura si 35300 (atat ramane sa inregistrez pentru Z)
problema nu este cum operez incasarea daca este card sau alt instrument de plata.

Daca descarcam factura din SPV, vedem ca sub numarul facturii apare "codul tipului 380" ceea ce inseamna factura normala.

poseaa
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 25, 2005 12:00 am

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#10 Mesaj de poseaa »

In mod normal in cazul in care clientul PJ achita prin POS factura, nu ar mai trebui emis si bon fiscal pt ca incasarea se reflecta oricum prin banca si este suficient acel bon/chitanta din POS. Iar atunci raportul Z ar contine doar incasarile cash si cele cu card de la persoane fizice.
Cei de la ANAF oricum nu au posibilitatea sa vada si sa verifice momentan aceste transmiteri, atat cele care vin de la casa de marcat cat si e-facturilor si nu cred ca se va intampla curand acest lucru.
Iar in caz de control , in contabilitate se reflecta corectitudinea inregistrarilor si nu ar trebui sa va faceti pb.

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#11 Mesaj de tatum »

Multumesc !

ionascus
Mesaje: 198
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: e-factura tip factura cod B3 751 scop contabil

#12 Mesaj de ionascus »

Pana in luna ianuarie Saga a folosit codul 751 in raportarile SAF-T pentru facturile emise pentru vanzari prin casa de marcat.

Acum apare codul 380 in raportarile SAF-T pentru aceste facturi.

Nu stiu insa ce a determinat aceasta modificare.

Scrie răspuns