Notificare 23, prosumatori

Mesaj
Autor
marisd917
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 18, 2018 9:19 am

Notificare 23, prosumatori

#1 Mesaj de marisd917 »

Bună ziua, dacă mă poate ajuta cineva, unde anume trebuie să trimit formularul 23, si ce mai trebuie trimis cu formularul,( contractul de prosumator?),pentru accize prosumator ( o adresă sau e-mail), si ce trebuie să fac pe urmă când primesc răspuns de la ei.
Vă mulțumesc anticipat.

scarlatd
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 18, 2007 12:00 am

Re: Notificare 23, prosumatori

#2 Mesaj de scarlatd »

Procedură pentru notificările privind art.399, alin (1), lit. m) din Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal

Documente necesare pentru depunere la Biroul Vamal din localitatea de resedinta:
1. Anexa 23- 3 exemplare originale;
2. Certificat constatator- copie;
3. Răspuns ANRE (operatorul economic va transmite către ANRE o adresă în vederea stabilirii calităţii acestuia, conform modelului de mai jos) - copie;
4. Contract vânzare-cumpărare cu furnizorul de energie electrică- copie;
5. Certificat de racordare- copie;
6. Copie CUI.

Notă:
- Valabilitatea scutirii este de 1 an de la data înregistrării în Registrul special creat în acest scop, după care va fi necesară reînoirea;
- Un exemplar din răspunsul de la Biroul Vamal Vâlcea referitor la notificarea depusă va fi transmis către furnizorul de energie electrică şi un exemplar rămâne la operatorul economic.

Model de adresă către ANRE, care va fi transmisă de către operatorul economic pe adresa de e-mail – [email protected]:

Către
Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei


Pentru a beneficia de scutire de la plata accizelor conform Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, art.399, alin. (1), lit. m), vă rugăm sa ne precizaţi dacă SC…………………. SRL, cu sediul social în ................, CUI ............... , nr. de ordine în Registrul Comertului ....................... trebuie să deţină autorizaţie de înfiinţare pentru realizarea de noi capacităţi energetice de producere a energiei electrice sau licenţă pentru exploatarea comercială a capacităţii energetice de producere a energiei electrice emise de ANRE, potrivit contractului-cadru de vânzare-cumpărare cu societatea ……………… , Nr. ………………… şi a certificatului de racordare nr. ..................... ,anexate la prezenta adresă.

Scrie răspuns