Intreprinderi legare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Intreprinderi legare

#1 Mesaj de tobosv790 »

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea speta:
Doi soti au trei firme:
-Sotia are microintreprinderea A si 50% din firma C (care este platitoare de impozit pe profit).
-Sotul are microintreprinderea B si 50% din firma C (care este platitoare de impozit pe profit)
Obiecte de activitate: Vanzare si montaj la domiciliul clientilor de perdele,draperii si amenajari interioare legate de acestea.
INTREBARE:
Mai pot ramane firmele A si B microintreprinderi dupa 1 ianuarie 2024? Cifrele de afaceri ale acestora sunt la fiecare in parte SUB 500000 euro (inclusiv la firma C) si AU salariati. Insa adunand aceste cifre de afaceri rezultatul este PESTE 500000 euro.
MULTUMESC FRUMOS

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Intreprinderi legare

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Sunt dificulati majore de intelegere si aplicare a noilor conditii de incadrare in categoria microintreprinderilor, intrate in vigoare la 01.01.2024. Chiar CCF printr-o adresa din febuarie a.c. semnaleaza si prezinta MF aceste dificulati, cu exemple practice, inclusiv in situatia intreprinderilor legate.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Intreprinderi legare

#3 Mesaj de tobosv790 »

Într-adevăr. Nu știu ce să fac. Acuș vine 31 martie și trece termenul de depunere pentru D700 de trecere la impozit pe profit. "Miscare" care este ireversibilă. De aceea întreb.

Scrie răspuns