Sold cont 167 dupa inchidere leasing

Mesaj
Autor
teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Sold cont 167 dupa inchidere leasing

#1 Mesaj de teotocatus »

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: 2 leasinguri auto cu sold creditor contul 167 PE MINUS, -78625,38 lei respectiv -64736.31 lei, si un leasing cu sold creditor pe plus +80901.24 lei, deci sume foarte mari, nu s-au inregistrat corect leasingurile la achizitie.
Luna aceasta ele s-au finalizat, dar am ramas cu soldurile acestea...cum le pot inchide in mod legal si corespunzator?
Ultima oară modificat Mar Mar 19, 2024 1:54 pm de către teotocatus, modificat 1 dată în total.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Sold dupa inchidere leasing

#2 Mesaj de pomparaus »

Ce conturi sunt cu minus si plus?!

teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Re: Sold dupa inchidere leasing

#3 Mesaj de teotocatus »

Scuze, am omis. Contul 167 la toate 3

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Sold cont 167 dupa inchidere leasing

#4 Mesaj de pomparaus »

Dupa logica mea la cel cu sold creditor negativ sigur iti lipseste inregistrarea contractului 223=167 (s-au lucrat doar facturile cu ratele), iar la cel cu sold pozitiv iti lipsesc facturi si cel mai probabil prima factura cu taxa de administrare,capitalul si taxa de analiza dosar, fc. care are cea mai mare valoare.
Trebuie sa verifici fisa contului 167cu analiticul lui si vezi daca ai lunar facturi de intrare (poate nu ai nici reevaluarea contului 167 daca e in valuta functie de cursul BNR diferenta vaforabila/nefavorabila lunara) si iti doresc spor la treaba: dar pana acum oare nu ai vazut aceste solduri negative?!!

teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Re: Sold cont 167 dupa inchidere leasing

#5 Mesaj de teotocatus »

Asta s-a intamplat la cele cu sold negativ, nu s-a inregistrat contractul. Facturile lunare sunt inregistrate, platile la fel, reevaluare lunara nu s-a facut.
Asa am preluat societatea, acum ma intereseaza sa inchid intr-un fel situatia ca sa fie ok in contabilitate.
Prin urmare, aveti ceva idei de monografii contabile ca sa reglez in mod legal?

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Sold cont 167 dupa inchidere leasing

#6 Mesaj de pomparaus »

Ce poti sa faci decat sa inregistrezi contractele cu NC manuale 213=167 la valoarea de contract, apoi le introduci in imobilizari cu datele corecte (completezi fiecare rubrica functie de amortizarea aferenta perioadei de amortizare, iar cheltuiala cu amortizarea aferenta fiecarui an o lucrezi prin 1171 an...=2813 (nu 6811=2813) si ce ramane neamortizat corespunde cu valoarea neamortizata din imobilizari, apoi se inchide 121=1171.analitic an aferent.
Faci reevaluarea la final de an decembrie (daca nu ai depus bilantul) si vezi ce obtii.
La celalalt ctr.cu sold pozitiv mare vezi daca ai inregistrata prima factura cu capitalul+taxa administrare si analiza dosar, pt.ca, de obicei aceasta factura are valoare mare.
Apoi din verificare date executi verificare imobilizari sa nu ai diferente.

teotocatus
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 20, 2013 12:39 pm

Re: Sold cont 167 dupa inchidere leasing

#7 Mesaj de teotocatus »

Multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns