Sold initial materii prime

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Sold initial materii prime

#1 Mesaj de vlada719 »

Buna ziua.
Am spus si mai devreme ,am inceput sa lucrez SAGA PS din ianuarie 2024. Dupa ce am consigurat I.I. la preluare date am introdus inventarul de materii prime si marfa la 31 decembrie 2023 . Am continuat cu intrarile din luna ianuarie .In productie am bagat in fiecare zi tot ceea ce s-a pregatit in bucatarie (si fiecare produs finit are reteta lui) iar cand am dat validare imi spune ca este ,, intrare ulterioara consumului" desi eu aveam in sold cantitate suficienta din care sa se scada produsul respectiv.
Intrebare : unde sau cum ar fi trebuit sa introduc inventarul ca sa poata fi luat in considerare la consum?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sold initial materii prime

#2 Mesaj de balazse »

Stocul de marfa se introduce la "administrare" -> "configurare societati" -> "preluare stocuri" -> alegi luna si anul -> introduci stocul -> validezi.

vlada78
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 13, 2023 9:34 am

Re: Sold initial materii prime

#3 Mesaj de vlada78 »

Buna seara.
Exact asa am facut. Nu inteleg de ce nu merge...

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: Sold initial materii prime

#4 Mesaj de vlada719 »

Buna ziua.
Revin cu mai multe detalii vizavi de situatia pe care v-am prezentat-o anterior privind introducerea inventarului de materii prime la inceputul anului.
In primul rand am creat gestiunile si anume:
-bucatarie 0%
-bucatarie 9%
-bucatarie 19%
deoarece am materii prime provenite cu toate aceste cote .
Am intrat pe articole apoi si am introdus toate materiile prime aferente fiecarei gestiuni,am introdus si produsele finite (trecand ca gestiune ,,bucatarie 9% gandind ca toate produsele finite din bucatarie ies cu 9% indiferent de componenta acestora.) adaugand si retelele aferente .
Mentionez faptul ca la retetele la care am avut produse achizitionate cu doua cote am trecut in partea de jos a retetei la ,,articol alternativ” produsul cu cealalta cota ca stocul sa nu se duca pe minus.
Am intrat pe,,administrare>configurare societati>preluare solduri> incepere cu ianuarie 2024.Am mers la Productie si am adaugat un document.
Exemplu:
Branza burduf -2 buc –Reteta : Bucatarie 9%-Branza burduf materii prime -0.1 kg
La validare imi apare mesajul-Se incearca descarcarea unei intrari posterioare datei documentului pentru ca el vede stocul din bucatarie 9% si nu cel din 0%.
Tutorialul prezentat de SAGA are doar o gestiune ,,Sediu” din care se face descarcarea.
Multumesc anticipat celor care lucreaza in SAGA cantitativ-valoric si imi pot da sugestii cum sa procedez.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Sold initial materii prime

#5 Mesaj de septimiuv »

Ai auzit de munca în zadar?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sold initial materii prime

#6 Mesaj de balazse »

Pentru VladA719
Daca lucrezi cantitativ-valoric nu are rostul sa lucrezi cu gestiuni pentru fiecare cota de TVA. Gestiunea trebuie sa consideri ca fiind o locatie si nu un grup de produse.

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: Sold initial materii prime

#7 Mesaj de vlada719 »

Buna ziua.
Da ,din pacate pentru mine ,am auzit ca am muncit degeaba.Am refacut tot.
Multumesc.

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: Sold initial materii prime

#8 Mesaj de vlada719 »

O alta intrebare.
Am refacut toate luna ianuarie .In partea de productie am introdus pe zile tot ce s-a produs in bucatarie.Mi-a facut consumul conform retetelor si m-am dus pe inventar.In inventar imi apar si produsele finite pe care le-am vandut.E normal asa ? c

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sold initial materii prime

#9 Mesaj de balazse »

Cum adica in "lista de inventar". De ce nu in "situatie stocuri" te uiti?

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: Sold initial materii prime

#10 Mesaj de vlada719 »

Multumesc pentru sfat.Asa am facut.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sold initial materii prime

#11 Mesaj de balazse »

Deci in situatie stocuri iti apar pe stoc?

vlada719
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 14, 2023 10:48 am

Re: Sold initial materii prime

#12 Mesaj de vlada719 »

Buna dimineata.
Da balazse, imi apar pe situatia de stocuri. E normal asa ? sau ma gandesc ca ar trebui sa le scad cumva? Tot timpul ma gandesc la contabilitatea in partida dubla ... Scuze cred ca par picata din cer dar as vrea sa lucrez corect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sold initial materii prime

#13 Mesaj de balazse »

Pe stoc, iti apar acele produse care nu au fost consumate, altfel sau nu ai creat corect retetarul, sau la productie nu ai introdus consumul.

Scrie răspuns