suma de plata anaf

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
fusarue
Mesaje: 270
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

suma de plata anaf

#1 Mesaj de fusarue »

Buna seara,
Poate cineva a avut situatia asta sau poate sa dea un sfat
Am primit de la anaf notificare ca nu am depus declaratia 100 pt devidende platite catre pesoana fizica din 2022 si sa schimb creanta
Mentionez ca am depus declaratia 100 dar creanta a fost aleasa eronat in loc de persoana fizica am ales juridica creanta 150 si a fost si platita atunci
Acum am vorbit la telefon si mi sa spus sa fac declaratia 710 schimb creanta din 150 persoane juridica si sa redepun d100 creanta 640 persoana fizica
Acum primesc dosar de executare sa platesc din nou impozitul pe dividende,ei nu pot transfera suma incasata pe persoana fizica,de ce sa mai platesc inca odata
Ce parere aveti ce pot face?
Mutumesc!

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: suma de plata anaf

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Iata, ce puteti face:
Fisiere>>>Inchidere luna>>>> alegeti perioada de raportare ( anul/luna) in care a avut loc evenimentul initial, clic pe butonul "Declaratia 100"-partea de sus, apoi clic pe butonul "Generare PDF710"( linia de jos)
Se deschide formularul pdf, verificati perioada de raportare, bifa pe 710, completare date de identificare, apoi selectati (din lista derulanta) creanta fiscala 604 - impozit pe venit -dividende distribuite persoanelor fizice si completati la rd.1 coloana Suma initiala treceti zero iar in coloana Suma corectata, suma corecta datorata. In continuare, selectati din lista, creanta 150-impozit pe dividende, distribuite/platite persoanelor juridice si completati la rd.1 coloana suma initiala - suma completata initial (cea ulterior eronata) iar in coloana Suma corectata tot la rd.1 puneti zero. Validati, semnati si transmiteti.

fusarue
Mesaje: 270
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

Re: suma de plata anaf

#3 Mesaj de fusarue »

Multumesc de raspuns Gheorghei
Dar am facut exact cum au spus de la Anaf
Am facut 710 initiala cu suma si corectata zero,si am depus 100 persoana fizica creanta 604 cu datorata suma de plata
Cred ca nu era nevoie sa mai trimit d100
Acum cred ca trebuie facuta rectificativa la d100 prin formular 710,initiala cu suma si corectat zero
Ce zici?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suma de plata anaf

#4 Mesaj de balazse »

Este posibil sa gresesc, dar dupa parerea mea, ar trebui sa depui un D710 pentru creanta initiala unde la corect sa treci zero, dupa care depui D100 pentru contributia corecta.
Ulterior depui o cerere prin care soliciti sa se transfere suma platita de la o creanta la alta.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: suma de plata anaf

#5 Mesaj de pomparaus »

Are dreptate @balazse: adica 710 pt.cea initiala depusa gresit pe persoana juridica cu rectificat zero, apoi depui 100 cu impozit persoane fizica corecta.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: suma de plata anaf

#6 Mesaj de gheorghei642 »

balazse_Da, aveti dreptate. Corect este: a) 710 doar pentru creanta 150; b) Declaratie 100 pentru creanta 604.

fusarue
Mesaje: 270
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

Re: suma de plata anaf

#7 Mesaj de fusarue »

Multumesc tuturor pr raspunsuri
Asa am procedat,dar ei in loc sa transfere banii de la o creanta la alta,au trimis dosar de executare.
Va dati seama ca nu ma lasau fara sa platesc din 2022
Dar azi merg la ei la anaf sa solicit sa se transfere suma de la o creanta la alta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suma de plata anaf

#8 Mesaj de balazse »

Transferul nu se face din oficiu, doar pentru ca tu ai depus corectii la declaratii.
O data ce s-a inchis pe fisa creanta, faptul ca tu corectezi, suma ramane acolo, de aceea am si zis ca trebuia sa soliciti in scris transferul platii de o creanta pe alta.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: suma de plata anaf

#9 Mesaj de gheorghei642 »

fusarue: Nu este obligatoriu sa mergeti la ANAF. Exista formular -Cerere privind compensarea obligatiilor fiscale/bugetare - model Anexa nr.8(Anexa nr.67 la Ordinul nr.63/2017). Completati, semnati electronic si transmiteti in SPV.

Scrie răspuns