PIERDERE FISCALA SAGA PS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
domnicia
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

PIERDERE FISCALA SAGA PS

#1 Mesaj de domnicia »

Buna ziua, rog ajutor in urmatoarele probleme :
1) unde se introduce in SAGA PS pierderea fiscala de recuperat din anii anteriori, astfel incat la inchiderea anului, programul sa tina cont de pierderea fiscala de recuperat din anul precedent, si sa nu calculeze impozit pe venit pentru anul curent (pierderea de recuperat este mai mare decat venitul net impozabil la 31.12.2023 ) ?
2) cum se anuleaza amortizarea pe care programul o calculeaza la mijloacele fixe, in cazul in care mijlocul fix a fost trecut integral pe cheltuiala ( mijloace fixe destinate functionarii cabinetelor medicale, art. 28 alin. 20 - Cod Fiscal)
Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PIERDERE FISCALA SAGA PS

#2 Mesaj de tomac »

1. Nicăieri. Calculul din acel ecran este estimativ. Aveți în vedere că acele informații servesc exclusiv la completarea declarației unice. Acolo veți introduce pierderea fiscală - direct în declarația unică,
2. Că creați un tip de operație nou - de tip cheltuială deductibilă - nepreluat în RJIP și îl operați pe un ecran de deconturi cu minus. Și cu explicație - regularizare cheltuieli amortizare
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

domnicia
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

Re: PIERDERE FISCALA SAGA PS

#3 Mesaj de domnicia »

Mutumesc @tomac, referitor la pierderae fiscala, asa este, o introduc in declaratia unica. Voiam sa corelez datele din declaratia unica cu cele din registrul de evidenta fiscala generat de programul SAGA PS, in sensul ca programul calculeaza un impozit pe venit pentru anul curent, care il duce in Registrul de evid. fiscala, ori daca eu trebuie sa recuperez pierderea din 2022, nu mai e cazul de impozit pe venit.
Multumesc din nou !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PIERDERE FISCALA SAGA PS

#4 Mesaj de tomac »

Puteți defini, dacă doriți, deși eu nu vă recomand, un tip de operație ce nu se preia în RJIP și să fie de tip cheltuială deductibilă. Dar nu se va prelua distinct în registrul de evidență fiscală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns