probleme la devalidare

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
lucal323
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 16, 2009 12:00 am

probleme la devalidare

#1 Mesaj de lucal323 »

Buna ,intampin o problema la devalidare (de jos in sus) prima fiind amortizare ,in momentul in care apas pe ea imi apare scris :erooare de afisare provocata de numerele prea mari apoi in cateva secunde : apare inchid tranzactia 1,inchizandu-se de tot programul .Va intreb s-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? Multumesc

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: probleme la devalidare

#2 Mesaj de ferenta192 »

Redau mai jos extras dintr-un link de pe forum:
Dar prima data sa faceti o salvare a bazei de date, pentru orice eventualitate!

"ripanua
Mesaje: 39
Membru din: 19 Ian 2017 18:31
Contact: Contactează pe ripanua

Eroare inchidere luna

#1 Mesaj de ripanua » 18 Dec 2017 17:16
buna ziua,
am dat validare inchidere luna (provizoriu) pentru a verifica balanta lunii noiembrie.
am verificat si in momentul când am vrut sa devalidez ca sa mai fac o inregistrare nu-mi mai da voie de la -inchidere amortizare imobilizari- dandu-mi mesajul ca - din cauza numerelor prea mari s-au pierdut date, va rugam sa verificati- apoi ma scoate imediat din program si de inchide Saga.
Va rog ajutor pentru a remedia problema.
Sus

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: 31 Oct 2009 00:00
Localitate: Beiuş, Bihor
Contact: Contactează pe tomac

Re: Eroare inchidere luna

#2 Mesaj de tomac » 18 Dec 2017 17:19
Aveți la imobilizări probleme. Fie au perioadă rămasă 999 fie au zero la durată și sume pe valorile rămase.
Intrați la Administrare - Întreținere BD și selectați de acolo "Verificare date" și verificați imobilizările. Dacă sunt probleme pe care le poate corecta programul va apărea mesaj cu "rectificată", altfel intrați în imobilizări și corectați erorile de acolo."
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns