plata factura dupa anulare cod TVA la cerere, TVA la incasare

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 1002
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

plata factura dupa anulare cod TVA la cerere, TVA la incasare

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, sc nu mai este platitoare de TVA la cerere, din 12.04.2024. O factura de achizitie prestari servicii emisa in 05.04.2024 a fost platita partial in aprilie inainte de iesirea de la TVA, iar restul de plata a fost achitat tot in aprilie, dar dupa scoaterea din evidenta ca platitor de TVA. SC a fost cu TVA trimestrial, la incasare. Ce inregistrari fac si cum declar plata dupa iesirea de la TVA si TVA-ul respectiv? Multumesc

ciobanum
Mesaje: 1002
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: plata factura dupa anulare cod TVA la cerere, TVA la incasare

#2 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, va rog, ma ajuta cineva? Saga trece suma din ct4428.TP platita dupa iesirea de la TVA in D300 pentru aprilie 2024, este corect asa? Sau aceasta suma trebuie declarata in D307 pentru ca plata s a efectuat dupa iesirea de la TVA? Multumesc

gheorghei642
Mesaje: 801
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: plata factura dupa anulare cod TVA la cerere, TVA la incasare

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Persoana impozabilă care este scoasă din evidența persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA la cerere sau din oficiu de către organele fiscale, potrivit legii, este radiată din oficiu de organele fiscale competente și din Registrul persoanelor care aplică sistemul TVA la încasare.
Persoanele impozabile carora organele fiscale competente anulează înregistrarea în scopuri de TVA, la cerere sau din oficiu, au obligația să depună ultimul decont de taxă indiferent de perioada fiscală aplicată, până la data de 25 a lunii următoare celei în care a fost comunicată decizia de anulare a înregistrării în scopuri de TVA.

ciobanum
Mesaje: 1002
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: plata factura dupa anulare cod TVA la cerere, TVA la incasare

#4 Mesaj de ciobanum »

Mulțumesc pentru răspuns. Stiu ce ati scris.Este corect cum face SAGA D300 pentru aprilie, adăugând suma din ct 4428.TP la TVA dedusa?

ciobanum
Mesaje: 1002
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: plata factura dupa anulare cod TVA la cerere, TVA la incasare

#5 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca TVA platita dupa scoaterea de la TVA in cazul mentionat mai sus, este deductibila sau nu. Multumesc

Scrie răspuns