avans fara factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
magas
Mesaje: 63
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

avans fara factura

#1 Mesaj de magas »

buna,am urmatoarea situatie:am platit un avans pentru achizitie de bunuri unui furnizor din ue in 15 09 2008 pentru care nu am factura fiscala,am doar o proforma pe care nu am inregisrat-o la intrari valuta. Cum este corect sa procedez din punct de vedere al TVA-ului?
este vreo problema plata avans fara factura?

magas
Mesaje: 63
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

#2 Mesaj de magas »

va rog ,nu ma ajuta si pe mine cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#3 Mesaj de tomac »

Emiteti o autofactura in conditiile art.155^1 din codul fiscal si o inregistrati cu septembrie. Avansurile pentru AIC de bunuri se raporteaza in D390.
Ultima oară modificat Dum Oct 12, 2008 9:12 am de către tomac, modificat 1 dată în total.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

magas
Mesaje: 63
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

#4 Mesaj de magas »

multumesc pentru raspuns!

magas
Mesaje: 63
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

#5 Mesaj de magas »

nu am mai facut autofacturare,iar pentru a fi sigura va rog sa-mi confirmati daca m-am gandit corect:
1)fac factura fiscala,din blocul de facturi (inseriata),la furnizor sterg firma mea si trec firma furnizoare si la client trec firma mea?
2)facturez numai pentru avansul platit,tva-ul va fi cu taxare inversa?
3)inregistrez autofactura la intrari in valuta, iar cand primesc factura de la furnizorul extern voi storna din valoarea ei valoarea avansului?
4)mai trebuie scris ceva special pe factura de autofacturare?
sper ca nu v-am plictisit !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Prevederile din codul fiscal:
2) Autofactura prevăzută la alin. (1) trebuie să cuprindă următoarele informaţii:

a) un număr de ordine secvenţial şi data emiterii autofacturii;
b) denumirea/numele şi adresa părţilor implicate în operaţiune;
c) codul de înregistrare în scopuri de TVA, prevăzut la art. 153 sau, după caz, la art. 1531, al persoanei care emite autofactura;
d) data faptului generator, în cazul unei achiziţii intracomunitare;
e) elementele prevăzute la art. 155 alin. (5) lit. j);
f) indicarea, pe cote, a bazei de impozitare şi suma taxei datorate;
g) numărul sub care este înscrisă autofactura în jurnalul de cumpărări, în registrul pentru nontransferuri sau în registrul bunurilor primite, pentru bunurile mobile corporale, transportate dintr-un alt stat membru în România, pe care persoana impozabilă trebuie să le completeze, conform art. 156 alin. (4).

(3) La primirea facturii privind operaţiunile prevăzute la alin. (1), persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă va înscrie pe factură o referire la autofacturare, iar pe autofactură, o referire la factură.
Ca urmare:
1. Emiteti o factura (observatie: de la 01.01.2007 nu se mai utilizeaza notiunea de factura fiscala, ci simplu "Factura"). Factura poate fi emisa nu din blocul dvs de facturi. Puteti sa va desenati una in Excel spre exemplu. Ideea e sa existe un numar secvential. Sfatul meu: faceti mentiunea "Autofacturare" pe acea factura.
Se trec datele dvs la cumparator si cele ale beneficiarului avansului la furnizor.Veti avea nevoie de codul de inregistrare in scopuri de TVA al acestuia. Verificati ca elementele obligatorii sa existe inscrise in autofactura. Acestea sunt redate in citatul de mai sus.
2. Da. E normal. Se emite doar pentru avans si da, daca e vorba de un avans pentru AIC de bunuri, se va aplica taxarea inversa.
3.Da, se inregistreaza factura la intrari valuta. Nu veti storna la primirea facturii pentru avans. Vedeti alin.3 din citatul de mai sus. E suficient sa mentionati pe autofactura numarul si data facturii si pe factura numarul si data autofacturii. :)
4. In afara de cele de mai sus, nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionascus
Mesaje: 198
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

#7 Mesaj de ionascus »

tomac scrie:Emiteti o autofactura in conditiile art.155^1 din codul fiscal si o inregistrati cu septembrie. Avansurile pentru AIC de bunuri se raporteaza in D390.
Cine imi poate spune si mie care articol din codul fiscal obliga la autofacturarea avansurilor platite catre furnizori intracomunitari, daca acestia nu au emis factura de avans pana pe data de 15 a lunii urmatoare?

In D390 se raporteaza "sumele din facturile primite pentru plati de avansuri partiale pentru achizitii intracomunitare de bunuri".
Nu zice nimic de autofacturare, ci de facturile primite.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#8 Mesaj de tomac »

E art.155^1 alin.1 din Codul fiscal. Era citat de mine anterior.
In D390 se declară: a) Livrări intracomunitare de bunuri - se înscrie suma totală a livrărilor intracomunitare de bunuri scutite de la plata taxei, în condiţiile art. 143 alin. (2) lit. a) şi d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, pe fiecare cumpărător, pentru care exigibilitatea taxei ia naştere în trimestrul calendaristic respectiv, inclusiv sumele din facturile pentru încasări de avansuri parţiale pentru livrări intracomunitare de bunuri, scutite.
Vedeți OMFP 552/2008. Nu scrie nicăieri de "facturi primite" ci doar de facturi, iar autofactura este tot o factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lukacsm
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:00 am

Avans cu facctura

#9 Mesaj de lukacsm »

Buna ziua!
Am incasat un avans pe baza unei fact. de avans. Articolul in contabilitate trebiue sa fie: 5121=419; 5121=4427. Dar cum trebuie sa inregistrez in Saga incasarea avansului, in asa fel ca TVA-ul se apare in jurnalul pentru vanzari?
Va multumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#10 Mesaj de bogeanua »

Operati factura de avans la IESIRI si la ct selectati 419 in locul ct de venituri.In acest mod SAGA va face art contabil 411=%419 si 4427 iar incasarea 5121=411.Pentru alte lamuriri dati o cautare pe forum 'Avans clienti".Succes!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24194
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#11 Mesaj de balazse »

As dori sa mai adaug la cele spuse de BogeanuA ca la tip treceti "nedefinit", iar la denumire treceti "avans".
Pe langa cele spune mai sus v-as propune crearea unui cont analitic pentru acel avans, adica pentru clientul 4111.00010, sa creati un cont 419.00010, astfel aveti o evidenta clara pe fiecare client.

ionascus
Mesaje: 198
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

#12 Mesaj de ionascus »

Eu nu vorbeam de livrari intracomunitare, ci de achizitii intracomunitare
Iar in OMFP 552/2008 scrie asa
c) achizitii intracomunitare de bunuri – se inscrie suma totala a achizitiilor intracomunitare de bunuri, pe fiecare furnizor, pentru care persoana impozabila, care depune declaratia, este obligata la plata taxei conform art.151 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare si pentru care exigibilitatea taxei intervine in trimestrul calendaristic respectiv, inclusiv sumele din facturile primite pentru plati de avansuri partiale pentru achizitii intracomunitare de bunuri;

Altfel, daca eu declar in D390 avansurile platite care nu mi-au fost facturate si furnizorul nu le declara, pt. ca el nu a emis o factura pt. aceste avansuri, nu mai bate declaratia mea cu declaratia lui.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24194
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#13 Mesaj de balazse »

ionascus scrie:...avansurilor platite catre furnizori intracomunitari, daca acestia nu au emis factura de avans pana pe data de 15 a lunii urmatoare...
Eu nu inteleg pe ce baza ai platit furnizorului acei bani. Daca ai platit pe baza unui contract atunci mi se pare normal ca in contract sa scrie ca se face factura, sau poate nu inteleg eu ceva.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#14 Mesaj de tomac »

Scuze. Era vorba de achiziții. Autofactura ține loc de factură în acest caz, cel al achizițiilor. Dacă tu declari și el nu, nu e problema ta. Nu ai de unde să știi ce legislație are acel stat. Poate că nu-i obligă la emiterea de facturi pentru avansuri. Dvs.puneți problema ca și cum legislația din România este aplicabilă și în statul partenerului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

negrue214
Mesaje: 7
Membru din: Joi Aug 02, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de negrue214 »

m-am confrunta cu aceeasi problema... am intrebat si am un raspuns clar...

- daca nu ai primit factura de avans de la furnizorul din UE... nu esti obligat sa autofacturezi si nici sa declari in d390...din 2009 o sa fie obligatorie autofacturarea...

Scrie răspuns