imprumut firma

Mesaj
Autor
eneai123
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

imprumut firma

#1 Mesaj de eneai123 »

Buna ziua,
Care ar fi modalitatea prin care un asociat sa imprumute societatea? Ma refer la documente si la inregistrarea contabila. Am citit pe forum si am vazut ca s-a pomenit de un contract de imprumut. Daca asociatul imprumuta societatea fara a beneficia de o dobanda este nevoie de acest contract? Iar daca firma primeste acest imprumut ce ii elibereaza asociatului? Cumva e vorba de dispozitie de incasare si chitanta?
Evidenta acestor sume se tine cu ajutorul contului 4551? :?
Multumesc pt ajutor :!:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

exact cum ai spus... contract este nevoie zic eu pt sume mari si care se restituie prin banca
in rest ti-ai raspuns singur/a

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#3 Mesaj de tomac »

Este nevoie de contract indiferent dacă firma plăteşte dobândă sau nu.
Se eliberează dispoziţie de încasare sau plată, după caz.
Da evidenţa o poţi ţine cu 4551.
Uite şi un model simplu de contract de împrumut:

CONTRACT DE ÎMPRUMUT

încheiat azi – data de __/___/____ între:

1. Domnul (doamna) __________________________, domiciliat în _______________________, str.___________________, nr.____, bl.____, et.___, ap.____, judeţul ______, posesorul CI/BI seria ____ nr. _________ eliberat(ă) de Poliţia __________________, la data de __/___/______, cod numeric personal ______________________ în calitate de ÎMPRUMUTATOR

ŞI

2. Societatea comercială ____________________________ S.R.L. persoană juridică română cu sediul social _______________________, str.___________________, nr.____, bl.____, et.___, ap.____, judeţul ______ înregistrată la Oficiul Registrului Comertului Bihor, sub nr.J ___/______/________, CUI _________________ atribut fiscal ___, reprezentată prin _____________________, administrator al societăţii, în calitate de ÎMPRUMUTAT
prin care, urmare a acordului de voinţă intervenit între părţile semnatare - acestea au hotărât de comun acord urmatoarele:
1. Împrumutătorul acordă societăţii comerciale împrumutate – „_________________________________” S.R.L. - un împrumut, în vederea finanţării activităţilor societăţii comerciale (inclusiv pentru activităţi de investiţii) pe care aceasta din urmă le desfăşoară, în sumă totală de ________________ lei (aici se trece în litere).
2. Suma mai sus aratată, va fi vărsată de catre împrumutător, împrumutatului - în contul acestuia din urmă sau direct în casierie, în funcţie de nevoile societăţii.
3. Împrumutătorul creditează împrumutatul cu suma împrumutată, pentru o perioadă de 15 (cincisprezece) ani de zile calculată de la data de 01.01.2006 si pînă la data de 31.12.2021.
4. Părţile stabilesc că suma împrumutată nu este purtatoare de dobânzi, iar restituirea sumei împrumutate se va face în aceeaşi moneda în care a fost vărsată de cate împrumutator.Restituirea se poate face în funcţie de nevoile împrumutătorului.

Prezentul contract de împrumut s-a incheiat în 2 (două) exemplare originale câte unul pentru fiecare parte semnatară.

ÎMPRUMUTĂTOR ÎMPRUMUTAT

_____________________ _____________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eneai123
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de eneai123 »

Multumesc mult pt raspunsuri. Mai am cateva intrebari legate de aceasta problema:
Ar fi nevoie ca acest contract sa fie inregistrat la MF sau e suficienta inregistrarea lui la societate?
In afara de dispozitia de plata/incasare e nevoie si de chitanta la primirea imprumutului? (am auzit ca cei de la MF ar cere asa ceva)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

nu trebuie inreg la MF, doar intre soc si asociat; ar fi bine sa se faca la un avocat/notar; trebuie si chitanta

eneai123
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de eneai123 »

septimiuv scrie:nu trebuie inreg la MF, doar intre soc si asociat; ar fi bine sa se faca la un avocat/notar; trebuie si chitanta
Trebuie neaparat inregistrat la un notar?

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de olteanz »

eneai123 scrie:
septimiuv scrie:nu trebuie inreg la MF, doar intre soc si asociat; ar fi bine sa se faca la un avocat/notar; trebuie si chitanta
Trebuie neaparat inregistrat la un notar?
Nu.
1+1=3

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

#8 Mesaj de buldanc »

:lol: va salut pe toti !
referitor la intrebarea cu documentele legate cu privire la imprumutul oferit de asociat acest contract de imprumut este valabil si in momentul cind o terta persoana imprumuta firma ?Eu de obicei am facut un proces verbal intre asociat si firma sau intre terta persoana si firma .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

buldanc scrie:referitor la intrebarea cu documentele legate cu privire la imprumutul oferit de asociat acest contract de imprumut este valabil si in momentul cind o terta persoana imprumuta firma ?
Da, pentru că cel care dă banii este persoană fizică şi nu este nominalizată calitatea lui în firmă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

#10 Mesaj de buldanc »

oK!

galianov
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

imprumut firma

#11 Mesaj de galianov »

aveti grija la sumele care sunt imprumutate de asociati societatii - maxim 10,000 euro. pentru sume mai mari intra sub incidenta "spalarii banilor", daca sumele sunt incasate numerar.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#12 Mesaj de floreaf »

unde scrie

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

#13 Mesaj de buldanc »

chiar asa . scrie undeva lucrul asta ? sa fim pregatiti pt orice eventualitate >

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#14 Mesaj de apetrem »

floreaf scrie:unde scrie
Legea 656/2002.

Operatiune tipic "garda financiara";

Profitand de ambiguitata legii cauta sa intimideze persoanele controlate prin extindere la toti agentii economici;

Adica sa fim cu totii un pic de informatori ...

botec
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Contact:

#15 Mesaj de botec »

eneai123 scrie:Multumesc mult pt raspunsuri. Mai am cateva intrebari legate de aceasta problema:
Ar fi nevoie ca acest contract sa fie inregistrat la MF sau e suficienta inregistrarea lui la societate?
In afara de dispozitia de plata/incasare e nevoie si de chitanta la primirea imprumutului? (am auzit ca cei de la MF ar cere asa ceva)
Daca perioada de creditare (cea trecuta in contract) este mai mare de 12 luni, si suma este in valuta, intra sub incidenta Regulamentului 4/2005 al BNR privind regimul valutare, din 01 aprilie 2005, publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr.297 din 08 aprilie 2005 si a Normei 3/2004 a BNR pentru raportarea statistică la Banca Naţională a României a operaţiunilor valutare de capital de natura datoriei private externe pe termen mediu şi lung, din 30 ianuarie 2004, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr.127 din 12 februarie 2004, adica trebuie inregistrat contractul la BNR.

Scrie răspuns