marfa degradata

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popp
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

marfa degradata

#1 Mesaj de popp »

ma poate ajuta cineva cu urmatoarea speta: marfa achizitionata din comunitate, se face taxare inversa. marfa se degradeaza, se colecteaza sau nu tva in acest caz?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: marfa degradata

#2 Mesaj de tomac »

Da, dacă se trece pe cheltuieli fiind neimputabilă. Dacă există poliță de asigurare a stocului de marfă, e deductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

domjanm46
Mesaje: 90
Membru din: Lun Iul 12, 2010 12:00 am
Localitate: Oradea

Re: marfa degradata

#3 Mesaj de domjanm46 »

Buna,
am marfa degradata (firma de distributie, evidenta la pret de achizitie), nu se imputa, suporta firma, colectez tva (635=4427).
Marfa am descarcat-o pe baza de bon de consum cu explicatia "marfa degradata" (am lista de inventar, proces verbal semnat de administrator). (607/nededuct.=371)

Am facut inregistrarea de TVA colectata in: Operatii=> articole contabile.
Am fost atentionata, cum ca operatia poate denatura jurnalul de vanzari, dar am verificat ca inregistrarea apare in Jurnal.
Am generat D300, valoric este corect, suma aferenta marfii degradate apare in randul 9 din decont (Livrari de bunuri... taxabile cu cota de 24%)

Intrebare: in care rand din D300 ar trebui sa apara acest tva?
Este corect cum am facut?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: marfa degradata

#4 Mesaj de tomac »

Da, este corect. Este corect și unde apare în decont. Operațiunea este una asimilată livrărilor de bunuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: marfa degradata

#5 Mesaj de augustl »

buna ziua, am primit mai multe facturi prin care ni se imputa marfa degradata (asa am inteles);pe facturi nu se specifica nimic cum ca ar fi marfa imputata, apare produsul cu valoare, tva si atat. intrebarea mea e daca la calculul impozitului pe profit este cheltuiala nedeductibila si, mai mult decat atat, eu tva-ul aferent l-am dedus (facturile au fost emise in 2012) . cum procedez mai departe?

va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: marfa degradata

#6 Mesaj de tomac »

Eu nu înțeleg ce vreți să spuneți? Cine emite acele facturi? Cine e primitorul lor? În ce calitate le primește? Cum adică "am înțeles că se impută marfă degradată"? De unde ați înțeles asta?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: marfa degradata

#7 Mesaj de augustl »

noi suntem clientul, pe facturi scrie doar produsul, dar am inteles de la sefii mei (care nu-mi zic exact despre ce e vorba, numai imi dau actele sa le inregistrez), am dedus tva-ul aferent, dar ma gandesc ca daca sunt facturi prin care ni se imputa contravaloarea marfii deteriorate, atunci ar fi cheltuiala nedeductibila, iar d.p.d.v. al tva-ului nu stiu ce sa mai fac acum, pt. ca facturile au fost emise in anul 2012

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: marfa degradata

#8 Mesaj de tomac »

Să înțeleg că vindeți marfă și vi se returnează o parte din aceasta? În acest caz trebuie să o reîncărcați în gestiune și, dacă e degradată, să o scădeți direct pe costuri. Dacă e nedeductibilă sau nu e o altă poveste.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: marfa degradata

#9 Mesaj de augustl »

imi cer scuze pentru exprimarea necoerenta, noi suntem clientul (firma de transporturi), ni se factureaza marfa de un anumit fel de catre un furnizor, am inteles de la sefii mei, fara sa stiu exact despre ce e vorba, cum ca ar fi marfa care s-a deteriorat, probabil in timpul transportului, pe care ne-o imputa noua. pe facturi nu scrie nimic de genul ca ar fi imputare marfa, numai denumirea marfii apare. eu am inregistrat-o pe cheltuiala cu materiale, am dedus tva-ul aferent, dar acum ma intreb daca nu ar fi trebuit sa nu deduc tva-ul si sa o trec pe cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit, in eventualitatea ca ar fi asa ?

va multumesc!

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: marfa degradata

#10 Mesaj de mocanl378 »

s-a facturat marfa deteriorata, marfa care este suportata de societate, nu se imputa nimanui, se trece pe ch nedeductibila si se colecteaza tva, nu?
imi puteti zice ce conturi se folosesc?
ce implicatii fiscale sunt in situatia in care facturi cu astfel de marfa s-au tot primit din luna sept.2012, dar abia acum la decontul din luna februarie colectez tva?

va multumesc!

meira
Mesaje: 285
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: marfa degradata

#11 Mesaj de meira »

Revin si eu la subiectul cu marfa deteriorata. Eu sunt transportatorul (si uneori casa de expeditii) si de la clientul caruia ii transport marfa primesc factura cu marfa deterioarata in timpul transportului (e drept ca pe factura nu se precizeaza marfa deterioarata ci e trecuta marfa ca atare cu pret si cu tva) E corecta facturarea cu tva? Eu casa de expeditii la randul meu trebuie sa facturez celui care a efectuat transportul. Factura tot cu TVA? Daca scriu daune materiale pot sa facturez fara TVA? La deductibilitate deja m-am incurcat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: marfa degradata

#12 Mesaj de tomac »

Clientul ce vă emite factura o emite eronat. Ar trebui să vă factureze despăgubiri conform termenilor contractuali pentru marfa deteriorată. Iar dumnevoastră, la fel. Câtă vreme primiți o factură pentru anumite bunuri va fi greu să demonstrați că, de fapt, nu ați cumpărat-o.
Și va fi și imposibil să o re-facturați câtă vreme nu aveți ca obiect de activitate așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

meira
Mesaje: 285
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: marfa degradata

#13 Mesaj de meira »

Este adevarat mi s-a facturat eronat. Trebuia sa-mi factureze despagubiri ( daune), care conform art.137, (3), b) din Codul Fiscal nu intra in baza de impozitare a TVA, suma taxei fiind inclusa in valoarea despagubirii. Ca urmare am facturat fara TVA valoarea marfii deteriorate. O precizare utila apare si in circulara ANAF nr. 50466 din 14.02.2008.( pentru cei interesati).

Scrie răspuns