Introducere in saga firma existenta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
harsanv43
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 06, 2013 7:56 pm

Introducere in saga firma existenta

#1 Mesaj de harsanv43 »

Buna ziua,

Am de introdus in saga o firma, platitoare de tva la incasare, lunar.
Am introdus balanta la 1 ianuarie 2014 cu stocurile aferente dar nu stiu ce sa fac cu clientii neincasati si furnizori neachitati platitori de tva din anul 2013 deoarece trebuie introdusi cumva separat pentru a putea fi efectuate platile in 2014.

Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11930
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Introducere in saga firma existenta

#2 Mesaj de septimiuv »

Preluarea soldurilor, în analitic la furnizori şi clienţi este o procedură care implică mai mulţi paşi.
Există două situaţii posibile pentru preluarea acestora, depinzând de data începerii lucrului cu programul
- preluarea la 01 ianuarie
- preluarea datelor în cursul anului


1.Indiferent de momentul în care se preiau datele, pentru a putea prelua corect facturile neachitate/neîncasate, primul pas este să vă pregătiţi o situaţie analitică a acestora sub forma:

Furnizor sau Client Nr. factură Data factură Suma neachitată

unde, totalul coloanei "Suma neachitată"=soldul furnizorilor/clienţilor


2.După pregătirea acestor situaţii, apelaţi procedura de preluare a datelor.
3.La preluarea datelor, introduceţi datele în conturile sintetice 401/4111 şi validaţi preluarea.
De exemplu, utilizând datele pentru furnizori, procedura pentru clienţi fiind similară:
a. Preluarea se face cu data de 01 ianuarie.
Societatea are o datorie faţă de furnizori (sold creditor al contului 401) în sumă de 2000 lei defalcată astfel:
Furnizor Nr. factură Data factură Suma neachitată
Furnizor 1 10000 29/12/2005 1000
Furnizor 1 10001 30/12/2005 800
Furnizor 2 20000 28/12/2005 200

Observaţie: Această situaţie trebuie să cuprindă valoarea neachitată a facturilor. Dacă de exemplu valoarea iniţială a facturii 10000 a fost de 1200 lei, din care până la data preluării s-a achitat suma de 200 lei, în situaţia pregătită va trebui să înscrieţi valoarea rămasă de plată pentru această factură, adică 1000 lei.


La preluarea datelor, nu se vor crea analitice ci se vor completa la contul 401, coloanele credit iniţia an şi credit precedent cu suma de 2000 lei.
b.Preluarea datelor se face cu data de 01 martie.
Societatea are următoarele date la contul 401.
- sold creditor la 01 ianuarie - 500 lei
- rulaje creditoare cumulate ianuarie+februarie - 3000 lei
- rulaje debitoare cumulate ianuarie+februarie - 1500 lei
- sold creditor la sfirsitul lunii februarie - 2000 lei
Pentru simplificare, defalcarea datelor o considerăm similară celei din tabelul anterior.
La preluarea datelor, nu se vor crea analitice, ci se vor completa datele la contul 401, astfel:
- credit iniţial an - 500 lei
- debit precedent - 1500 lei
- credit precedent - 3500 lei (sold început an + rulaje lunare cumulate)


După terminarea introducerii tuturor soldurilor şi verificarea corectitudinii acestora, validaţi preluarea datelor.
4.Apelaţi ecranul de înregistrare a intrărilor, din meniul Operaţii - opţiunea Intrări.
5.Introduceţi pentru fiecare factură aflată în sold câte o înregistrare.
Detalii despre introducerea facturilor de intrare găsiţi aici: Intrări - lei, iar despre facturile de ieşire aici: Iesiri - lei
Exemplu, utilizând datele despre factura 10000/29.12.2005 cu valoare neachitată de 1000 lei:
Antet intrare:
graphic
Detalii intrare:
graphic
la denumire puteţi introduce orice explicaţie: Marfă, Servicii, Sold, etc. La cont puteţi introduce orice cont, dar este recomandat să introduceţi un cont pe care îl veţi utiliza ulterior mai des.
Data facturii, după cum se observă şi în imaginea anterioară este data emiterii acesteia.
Odată cu introducerea facturilor neachitate se vor crea şi furnizorii şi implicit conturile analitice a acestora.
Validarea facturii este obligatorie. Validarea în acest caz nu va genera notă contabilă şi asigură doar o evidenţă analitică a facturilor neachitate.
De altfel la validarea acestor facturi programul va genera următorul mesaj:
graphic
6.După terminarea introducerii tuturor facturilor neachitate/neîncasate şi validarea lor, se apelează din meniul principal Administrare - Configurare societăţi. Se intră în preluare date contabile şi se devalidează preluarea acestora.
7.Datele introduse la conturile sintetice 401/4111 se modifică astfel:
a.la preluarea datelor cu 01 ianuarie.
- la contul sintetic 401/4111 se vor completa cu zero toate coloanele
- se vor completa corect coloanele credit iniţial an şi credit precedent la fiecare analitic al acestor conturi.
Ţinând seama de datele utilizate anterior vom avea următoarea situaţie:
Iniţial
Cont Titlu cont Debit initial Credit initial Debit precedent Credit precedent
401 Furnizori 0,00 2000,00 0,00 2000,00
... .... .... .... .... .....



După introducerea facturilor în analitic, prin ecranul de intrări, se vor modifica datele în ecranul de preluare astfel:
Cont Titlu cont Debit initial Credit initial Debit precedent Credit precedent
401 Furnizori 0,00 0,00 0,00 0,00
401.0001 Furnizor 1 0,00 1800,00 0,00 1800,00
401.0002 Furnizor 2 0,00 200,00 0,00 200,00





b.la preluarea datelor cu 01 martie.
- la contul sintetic 401/4111 se vor completa cu zero toate coloanele
- se vor completa corect coloanele credit iniţial an şi credit precedent la fiecare analitic al acestor conturi.
Ţinând seama de datele utilizate anterior vom avea următoarea situaţie:
Iniţial
Cont Titlu cont Debit initial Credit initial Debit precedent Credit precedent
401 Furnizori 0,00 500,00 1500,00 3500,00
... .... .... .... .... .....



După introducerea facturilor în analitic, prin ecranul de intrări, se vor modifica datele în ecranul de preluare astfel:
Cont Titlu cont Debit initial Credit initial Debit precedent Credit precedent
401 Furnizori 0,00 500,00 1500,00 1500,00
401.0001 Furnizor 1 0,00 0,00 0,00 1800,00
401.0002 Furnizor 2 0,00 0,00 0,00 200,00

După cum se observă, în contul sintetic 401 vom avea ca valori cumulate pe debit/credit aceiaşi valoare, iar soldul l-am repartizat pe analitice.


La terminarea introducerii datelor se va revalida preluarea datelor.
Procedura este similara în cazul facturilor emise către clienţi, cu respectarea funcţiilor contabile a contului 4111.


graphic

harsanv43
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 06, 2013 7:56 pm

Re: Introducere in saga firma existenta

#3 Mesaj de harsanv43 »

Buna ziua,

Multumesc de raspuns, mai am in schimb o intrebare. Firma este platitoare de tva la incasare. In sold la cont 401 furnizori toate facturile au tva neexigibil, iar la clienti a ramas tva neexigibil pentru fact neincasate in termen de 3 luni.
De asemenea cum se preia soldul la 4118 clienti incerti.

Va rugam sa ne comunicati cum se preia tva-ul nexigibil.

Multumesc
Ultima oară modificat Lun Feb 10, 2014 2:14 pm de către harsanv43, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11930
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Introducere in saga firma existenta

#4 Mesaj de septimiuv »

conform celor scrise mai sus

habeanum
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: Introducere in saga firma existenta

#5 Mesaj de habeanum »

Buna ziua!
Am si eu o problema asemanatoare:

Am preluat o firma de la 1 ianuarie 2014. Firma a aplicat TVA la incasare pana la 31 decembrie 2013 si a iesit din acest sistem la 1 ianuarie.
Am introdus, conform instructiunilor de mai sus, soldurile in ecranul preluare date contabile. Am introdus fiecare factura neachitata in ecranele
Intrari/Iesiri, dupa caz, cu data precedenta zilei de 1 ianuarie 2014, am validat facturile, mi-a aparut mesajul cu "validare fara generarea de articole contabile". Am avut grija sa pun bife pe coloana TVA la incasare,pentru ca soldurile provin din perioada in care firma aplica acest sistem.
In momentul asta soldurile mele din balanta sunt corecte, situatia furnizorilor si clientilor din ecranele dedicate este corecta.
Problema apare cand generez jurnalele de vanzari/cumparari pe ianuarie 2014, unde NU imi apar facturile neachitate/neincasate din cursul anului 2013, cand firma aplica sistemul cu TVA la incasare. Ce trebuie sa mai fac/bifez ca sa imi apara pe coloana cu TVA neexigibil?

Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11930
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Introducere in saga firma existenta

#6 Mesaj de septimiuv »

nu e buna data 1 ianuarie pentru preluarea facturilor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Introducere in saga firma existenta

#7 Mesaj de tomac »

Nu poate ieși din sistem de la 1 ianuarie 2014, dacă în tot anul 2013 a aplicat sistemul.
Introduceți facturile cu bifa pusă la TVAi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

habeanum
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: Introducere in saga firma existenta

#8 Mesaj de habeanum »

Facturile au fost introduse cu bifa la TVA la incasare si cu date anterioare zilei de 31 decembrie 2013.
Firma intra de la 1 ianuarie la sistemul de TVA normal, obligatoriu, nu prin optiune, dar mai are furnizori neachitati mai vechi, de undeva din mai 2013, care, conform instructiunilor de pe acest forum, trebuie sa apara pe jurnal pe coloana tva neexigibila pana la momentul platii.
Gresesc cu ceva?

Daca nu, trebuie sa mai fac ceva sa imi apara pe jurnalul lunii ianuarie, dar nu reusesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Introducere in saga firma existenta

#9 Mesaj de tomac »

Înțeleg că a ieșit de la TVA la încasare, de la 01/01/2014, ca urmare a depășirii plafonului. Și că facturile sunt operate corect.
Dacă da verificați ca în ecranul de introducere a facturilor din anii anteriori să fi utilizat conturi bilanțiere nu conturi din clasele 8-9.
De asemenea verificați ca în ecranul configurare societăți să aveți completate corect informațiile despre TVA și impozit. De când e plătitor, de când a aplicat TVA la încasare, de când nu mai aplică TVA la încasare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

habeanum
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: Introducere in saga firma existenta

#10 Mesaj de habeanum »

Multumesc, asta a fost problema. Eu am folosit pana acum la preluarea unor firme noi contul 891.

dragosm
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: Introducere in saga firma existenta

#11 Mesaj de dragosm »

Si ce cont se poate folosi ? am aceasi problema, am folosit 891.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Introducere in saga firma existenta

#12 Mesaj de tomac »

Oricare altul. 371 de exemplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Introducere in saga firma existenta

#13 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
La multi Ani!!!
Si eu am aceeasi situatie, am inceput cu 01.01.2015, iar facturile neplatite le-am introdus prin ct.999 in ecranul intrari, firma e cu tva la incasare. Trebuie sa schimb acest cont cu un altul? O mai pot face acum dupa ce s-a depus raportarea semestriala? Unde ma duc ca sa schimb contul? In articole contabile?
Multumesc frumos!!

Scrie răspuns