Delegat pe factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lilead954
Mesaje: 66
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Delegat pe factura

#1 Mesaj de lilead954 »

Buna ziua,

Va rog o lamurire sau mai bine zis o baza legala referitor la obligativitatea ca la receptia facturii sa fie trecute datele personale ale delegatului(Nume, serie si nr CI, semnatura, etc..) tinand cont ca in SAGA se poate debifa campul aferent primitor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Delegat pe factura

#2 Mesaj de tomac »

Nu există așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4249
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Delegat pe factura

#3 Mesaj de pomparaus »

Acele date se completeaza pt.a-ti fi usor sa urmaresti factura (cui ai dat-o, la cine a ajuns, etc, etc.).Nu e obligatoriu dar e util.

lilead954
Mesaje: 66
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Delegat pe factura

#4 Mesaj de lilead954 »

Multumesc pentru raspunsuri, circula o idee pe care am auzit-o din mai multe surse cum ca la un posibil control ar fi probleme daca nu ai completate toate informatiile respective.

roncovf
Mesaje: 1195
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Delegat pe factura

#5 Mesaj de roncovf »

Circulă pe interzis! Ce naiba, voi ați rămas la nivelul anilor 2000.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11930
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Delegat pe factura

#6 Mesaj de septimiuv »

1991

lilead954
Mesaje: 66
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Delegat pe factura

#7 Mesaj de lilead954 »

Am cautat sa ma documentez dar in CF nu am gasit nimic referitor la datele delegatului de aceea am zis sa pun si o intrebare pe forum.

Multumesc pentru confirmari.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Delegat pe factura

#8 Mesaj de tomac »

Nu aveți ce să găsiți pentru că pur și simplu nu există nicăieri legiferată o astfel de obligație. Logic ar fi ca cei care afirmă că elementele sunt obligatorii să poată indica baza legală. Nu să ceară celor care spun că nu există o bază legală să o indice, pentru că e o solicitare ilogică.
Am mai recomandat asta: nici semnarea facturilor nu este solicitată și nici nu are cum să fie solicitată în legislația din România. Dintr-un motiv extrem de simplu: legislația UE prevede simplu, că, statele membre, nu solicită semnarea facturilor. Orice solicitare din partea vreunei autorități de a se semna factura, orice condiționare legată de factură legată de semnarea ei, orice condiționare de apariție a unor elemente altele decât cele obligatorii, este un abuz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4249
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Delegat pe factura

#9 Mesaj de pomparaus »

Ai dreptate Cristi, doar ca daca ai clienti rai-platnici ca sa le zic asa si ii dai in judecata, ghici ce cer sa pui in dosarul respectiv (pe langa multe altele) : factura cu semnatura celui care a primit-o.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Delegat pe factura

#10 Mesaj de tomac »

Da, e greu să prezinți în instanță Directiva 2006/112 și argumentul că legislația UE prevalează în fața celei naționale. Știu eu asta și nu sunt jurist.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns