Import China

Mesaj
Autor
lilead954
Mesaje: 66
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Import China

#1 Mesaj de lilead954 »

Intampin urmatoarea problema cu care nu m-am mai confruntat si nu am gasit o solutie.
S-au comandat diverse produse(mici masini/utilaje) de pe aliexpress in zile separate, produse care sunt folosite la productie. Valoarea acestora variaza de la 100E la 300E.
La momentul comenzii s-a solicitat factura la achizitii care a fost primita de la unii vanzatori de la ceilalti doar vorbe si apoi niciun raspuns. Unii vanzatori au mentionat ca fac ei toate formalitatile de import, platesc ei taxele si cumparatorul primeste produsele acasa prin curier.
Produsele au fost livrate din China in Europa iar din Europa au fost livrate in Romania prin curier fara sa se mai faca vama la produse(asa cum au spus vanzatorii).
Problema este ca acum am toate produsele comandate fizic, cateva facturi externe chinezesti dar fara nicio dovada ca au fost platite tva si taxe vamale.
Cum vedeti ca s-ar putea rezolva problema astfel incat sa fie ok din toate punctele de vedere?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11923
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import China

#2 Mesaj de septimiuv »

Fugi cât mai departe și nu mai cumpărați de la chineji. Au lumea lor.

lilead954
Mesaje: 66
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Import China

#3 Mesaj de lilead954 »

Acum este prea tarziu.
Pentru produsele la care nu s-a primit factura ce varianta de inregistrare este cea mai ok? Toate platile au fost facute cu cardul firmei.

Scrie răspuns