eroare stat salarii

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

eroare stat salarii

#1 Mesaj de catanas440 »

Buna ziua tuturor!!!

Am incercat sa fac o modificare in statul de salarii si imi apare urmatorul mesaj ``st_suma3 is not found.12``
Un mic ajutor va rog

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare stat salarii

#2 Mesaj de balazse »

Si totusi ce ai dorit sa modifici? Pe viitor sa ne dai mai multe detalii.

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#3 Mesaj de catanas440 »

Mentionez ca nu e prima oara cand fac o modificare la stat...deci vroiam sa adaug la cei care au plecat in cursul lunii aprilie,zilele de CO neefectuate si cuvenite la plata...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare stat salarii

#4 Mesaj de balazse »

Nici nu am zis ca ar fi prima data, doar sa stim la ce sa ne uitam si noi daca dorim sa testam ce ti s-a intamplat. Faptul ca intrebam ceva nu inseamna ca iti dam in cap.
Si cum ai introdus acele CO neefectuate? Ai ultima actualizare a programului (30.04.2014)?

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#5 Mesaj de catanas440 »

Am o varsta la care nu-mi mai permit sa ma supar pe nimeni :)
Care actualizare din 30.04? ca ultima e 441 din 24.04

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#6 Mesaj de catanas440 »

si CO neefectuat il itroduc ca nr de ore in rubrica de CO....asa fac dintotdeauna...si nu am avut probleme

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare stat salarii

#7 Mesaj de balazse »

La versiunea 441 au aparut mai multe actualizari, ultima fiind din data de 30.04.2014.
Vezi aici: http://www.sagasoft.ro/detalii_C.php
Nu este corect, in prima faza introduci la CO doar pentru calcul, dupa care suma datorata il treci la "alte venituri". Nu le treci la "CO" deoarece nu sunt concedii efectiv efectuate, iar daca ai procedat asa nu ai lucrat chiar corect.

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#8 Mesaj de catanas440 »

de ce nu e corect?...ptr ca pe stat(si in pontaj)imi apar nr de ore lucrate efectiv in luna..si separat nr de zile de CO....Nu este aceeasi situatie cu cei care au in luna ore lucrate si zile de CO efectiv luate...
Cei de la ITM asa m-au si verificat mereu la cei care au plecat ,daca le-am achitat CO neefectuat.
ps.multumesc ptr informatia cu actualizare la 441...de obicei primesc orice up date pe mail....acu nu stiu ce s-a intamplat...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare stat salarii

#9 Mesaj de balazse »

Pai si daca omul a lucrat doar 3 zile si tu trebuia sa ii platesti inca 10 zile de CO cum ai trecut la CO, doar valoric? In caz afirmativ de acolo pot provenii probleme.
Nici pana acum nu s-a trimis e-mail pentru actualizari in cadrul unei versiuni, doar la aparitia unei versiuni noi se trimite e-mail.

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#10 Mesaj de catanas440 »

nu...nu trec doar valoric...trec nr de ore CO(ex.5 zile cuvenite x 8 ore)si imi apare automat suma...si e corect asa.....pe alte venituri trec doar cand am vreo premiere,ceva...
Si apropo...eroarea mi-a aparut direct cand am apasat butonul modificare...
acu instalez si actualizarea si sa vad

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#11 Mesaj de catanas440 »

nu mai apare eroarea dupa actualizare...multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare stat salarii

#12 Mesaj de balazse »

Din pacate nu este corect, deoarece nu este pontat cu CO pe perioada respectiva.
Totusi cum procedezi pentru exemplul dat mai jos?

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#13 Mesaj de catanas440 »

deci...pontajul apare exact cu orele lucrate in luna.....in statul de plata apar orele efectiv lucrate...iar la rubrica de co...zilele(orele)de CO si suma aferenta lor...care normal se duc in brutul total,ca sa fie impozitate .
Nu am cum sa le trec pe alte venituri ptr ca acolo apare doar o suma...si apoi ma chinui sa-mi aduc aminte ce este,peste ani...asa am evidenta corecta ptr banii de CO neefectuat pe care ii dau la lichidare cand pleaca....

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#14 Mesaj de herganiec »

nu e corect. nu a efectuat co in luna respectiva si dvs il pontati in co.
calculati suma pe CO cuvenita si o completati la alte venituri asa cum vi s-a spus. va notati pe spatele statului ce reprezinta suma daca vreti sa stiti ce este ulterior. sau atasati calculul sumei respective la statul de plata .
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: eroare stat salarii

#15 Mesaj de catanas440 »

si de ce ITM-ul a fost foarte fericit knd le=am aratat asta atunci cand veneau sa vada dak le dau bani pe co neefectuat celor care pleaca?...pentru ca pontajul e fff corect...nu apre CO pe el...am mai spus...numai in stat

Încuiat