Reevaluare utilaje

Mesaj
Autor
plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Reevaluare utilaje

#1 Mesaj de plugarua »

La finalul lui 2020 s-a făcut o reevaluare a tractoarelor. Față de valoarea de intrare, valoarea justă a scăzut ca urmare a uzurii, iar tractoarele sunt amortizate integral.
Cum procedez în situația în care ele vor putea fi utilizate în continuare deci vor trebui amortizate pentru o nouă perioadă de timp. Voi modifica în program durata amortizării sau întocmesc note contabile la finalul lunii după modelul:
6811=2813 și concomitent trecerea rezervei din reevaluare 105=1175? Nu am mai întâlnit această situație și mi-ar fi de ajutor sfaturile celor care s-au mai confruntat cu această situație?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reevaluare utilaje

#2 Mesaj de tomac »

Le scoateți din evidență și le reintroduceți cu noua valoare. Cu mențiunea că articol de tip 105=1175 e necesar să generați manual.
Puteți crea analitice la 6811 sau la 2813 pentru a ști exact care din sume sunt înregistrate pe costuri și pentru care amortizarea contabilă duce la trecerea pe 1175 din 105.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Re: Reevaluare utilaje

#3 Mesaj de plugarua »

Mulțumesc pentru lămurire, dar suma aferentă articolului 105=1175 cum o determin corect? Am citit că suma transferată este diferența dintre valoarea amortizării imob. reevaluate și valoarea amortizării inițiale?! dar pentru pentru aceste imobilizări s-a utilizat amortizarea accelerată și suma transferată este negativă. Cum aș putea proceda în această situație?

Scrie răspuns