bon fiscal vanzare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
buzeaa786
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 23, 2021 2:02 pm

bon fiscal vanzare

#1 Mesaj de buzeaa786 »

Buna ziua, am inregistrat un bon fiscal, cu incasare prin casa si banca. La situatie clienti, nu apare ca achitat prin banca. Daca devalidez, nu apare la stergerea incasarilor si suma din banca, deci ramane de incasat la o noua validare doar suma din casa. Deci soldul bancii nu este corect. Daca vreau sa-l incasez, pt a avea soldul corect, imi spune ca este incasat. Daca incasez suma in banca, apare pe rosu in situatie clienti. Unde vede Saga asocierea acestei sume?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24255
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon fiscal vanzare

#2 Mesaj de balazse »

Incearca sa stergi inregistrarea la iesiri, dupa care mergi la "articole contabile" si vezi daca nu a ramas inregistrare pentru plata in banca, precum mergi la "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date" si rulezi fiecare.
De altfel poti incerca sa faci si o salvare de baza de date, pentru reindexarea datelor.
Sa ne zici ce ai rezolvat.

buzeaa786
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 23, 2021 2:02 pm

Re: bon fiscal vanzare

#3 Mesaj de buzeaa786 »

Buna ziua, am sters din articole contabile ambele incasari. Dar bonul de la `iesiri`nu pot, pt ca imi spune ca am incasari asociate. La verificare, nu apare nici o discordanta. Nici prin salvare, reindexare nu s-a rezolvat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24255
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon fiscal vanzare

#4 Mesaj de balazse »

Cand devalidezi bonul la "iesiri" accepta stergerea incasarilor.
Clientul pe care inregistrezi acel bon are la conta analitic un "4111.xxxxx"?

buzeaa786
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 23, 2021 2:02 pm

Re: bon fiscal vanzare

#5 Mesaj de buzeaa786 »

Da, am acceptat, dar stergerea este doar pt incasarea in casa, cealalta prin banca nu apare la devalidare. Are analitic.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24255
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon fiscal vanzare

#6 Mesaj de balazse »

Doar la verificarea bazei de date s-ar putea spune orice.
Trimite o salvare de baza de date prin e-mail, unde explic exact problema. Precis se va rezolva.

ganeam951
Mesaje: 488
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: bon fiscal vanzare

#7 Mesaj de ganeam951 »

incasarea prin banca s-a facut prin plata cu card facuta de client? ca pe aceasta o vezi in extras pos, nu in extras de cont curent.

buzeaa786
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 23, 2021 2:02 pm

Re: bon fiscal vanzare

#8 Mesaj de buzeaa786 »

Buna ziua, am trimis baza de date. Multuemsc mult!

buzeaa786
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 23, 2021 2:02 pm

Re: bon fiscal vanzare

#9 Mesaj de buzeaa786 »

Buna ziua, am rezolvat cu ajutorul dvs. La Situatie clienti, am introdus manual suma pe coloana `Neachitat la zi`, astfel incat sa fie egala cu `Neachitat final. A aparut suma la `Iesiri` si am putut sa o incasez conform extrasului.
Multumesc de ajutor!

Scrie răspuns