stocurile din fise , nu corespund cu componenta stocului

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
comane765
Mesaje: 53
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

stocurile din fise , nu corespund cu componenta stocului

#1 Mesaj de comane765 »

Va rog frumos sa ne ajutati sa rezolvam aceasta problema , unde este "eroarea":
pe fisa de articole stocul este cel real, cf intrarilor si iesirilor , dar la componenta stocului , situatia este total denaturata.
Exista 2 situatii :
-1 - fisa este pe 0 , iar componenta stocului arata alte sume .
- 2 - fisa are stoc , iar componenta este 0.
In ambele situatii suntem intr-o situatie limita , nu avem de unde sa scadem iesirile , cu toate ca avem stoc la produsul respectiv sau acolo unde avem stoc la componenta , scadem , iar soldul apoi devine negativ.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Este posibil ca o Reglare descărcare să rezolve această problemă.
Pentru aceasta - Operaţii - Alte Operaţii - Reglări descărcare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

comane765
Mesaje: 53
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

#3 Mesaj de comane765 »

Multumesc pentru sfat, am incercat si eu , dar fara rezultat

iosiff
Mesaje: 536
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#4 Mesaj de iosiff »

Trimite baza de date la Saga pentru verificare.

comane765
Mesaje: 53
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

#5 Mesaj de comane765 »

Am trimis-o astazi , sa vad ce raspuns voi primi.
oare cit o sa dureze , a-ti avut probleme de genul asta , in cit timp au fost remediate?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de herganiec »

depinde de problemă, ei constată şi o sa-ţi trimită ce să faci.
Problema ta nu cred ca e de la program ci de la operari. Poate ai făcut NIR, ai validat articolele, ai făcut ieşiri pe articole apoi mai târziu ai constatat că nu ai făcut ceva bine la NIR , ai devalidat NIR-ul şi ai revalidat. Dar fără să mai ţii cont că reschimbând preţul la vreun articol pe NIR, s-au dat ieşirile peste cap.
Şi eu am avut cazuri şi .. de atunci lucrez descărcarea doar tip: manual.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

comane765
Mesaje: 53
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

#7 Mesaj de comane765 »

pai tocmai manual , am lucrat si eu , dar se pare ca , in acest caz trebuie sa introduci datele cronologic, ptr ca atfel o sa patesti si tu ca mine .Totul este ok , dar nu corespunde cantitate stoc la fise articole cu componenta stocului.Referitor la devalidari le-am facut corect , iesiri si apoi modificari la nir .Administratorul mi-a sugerat sa trec pe FIFO si sa dau reglari descarcare , dar tot nu s-au rezolvat toate problemele.Oricum multumesc de sugestie

nicum454
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 26, 2007 12:00 am

As vrea un stoc doar cantitativ nu si valoric !

#8 Mesaj de nicum454 »

Am o problema.
Am facut inchiderea de luna dar nu imi face la TVA,DE CE?
Si as mai avea una : pe situatia stocurilor am un pret iar pe iesire alt pret.
Pretul de iesire este cel corect iar cel de pe situatie este gresit, si cum as putea sa listez un stoc cantitativ nu si valoric .
Multumesc si astept un raspuns .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

1.Ai setat iîn configurare societăţi opţiunea - trimestrial. La cei care declară trimestrial TVA, închiderea conturilor de TVA se face în ultima lună a trimestrului.
2.Ai acelasi produs pe stoc cu preturi diferite. In astfel de cazuri pentru a calcula corect situatia stocurilor, Saga, calculează valoarea acestora apoi împarte la cantitate şi afişează acel preţ în situaţia stocurilor. Pentru a afla cu ce preţ ai produse pe stoc apelezi la fişa de magazie (fişe articole) şi vezi componenţa stocului.
3.Listă doar cantitativă, numai dacă exporţi în Excel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de herganiec »

tomac scrie:...
2.Ai acelasi produs pe stoc cu preturi diferite. In astfel de cazuri pentru a calcula corect situatia stocurilor, Saga, calculează valoarea acestora apoi împarte la cantitate şi afişează acel preţ în situaţia stocurilor. Pentru a afla cu ce preţ ai produse pe stoc apelezi la fişa de magazie (fişe articole) şi vezi componenţa stocului.
...
Nu ar fi fost mai uşor şi bine ca în situaţia stocurilor să fie afişat fiecare articol cu pretul lui chiar daca e de mai multe ori acelasi articol pt ca are preturi de intrare diferite ? Eu cred ca aşa nu s-ar mai deruta utilizatorii cu pretul acela mediu care il afisează...
Mie mi-ar conveni mai mult să fie afişat fiecare articol cu preţul lui de intrare real.
Ce părere aveţi ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#11 Mesaj de septimiuv »

si cu o bifa de comasare al articolului pe pret mediu
default sa fie cu mai multe preturi :D

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: stocurile din fise , nu corespund cu componenta stocului

#12 Mesaj de nasteaf »

Am preluat o contabilitate si printre altele, am in situatia stocurilor la cateva produse (Marfa si Alte materiale consumabile) cantitate= 0 si la Valoare Sold (si initial si final la luna) o suma sub 1 lei, cu plus sau minus, de ex.-0,52 lei.
Am verificat fisa de magazie si in urma cu multe luni, chiar ani, cand s-a facut descarcarea gestiunii, aceste produse nu s-au scazut la pretul din fisa ci la un al pret, si de acolo vin rotunjirile acestea.
Cum pot eu sa le reglez, sa nu mai apara in situatia stocurilor?
Am incercat si cu Operatii-Alte operatii cu stocuri-Reglari descarcare, dar nu s eface nimic.
Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stocurile din fise , nu corespund cu componenta stocului

#13 Mesaj de balazse »

Mergi la "operatii speciale" si adaugi o pozitie de incarcare si una de descarcare pe cantiate 1 si valoare zero si validezi ambele.
Dupa aceasta devalidezi una dintre ele (depinde de valoarea pozitiva sau negativa valorii pe stoc) si modifici doar valoarea si validezi.
La sfarsit (cel putin dupa prima reglare) verifica daca a disparut acel sold.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: stocurile din fise , nu corespund cu componenta stocului

#14 Mesaj de nasteaf »

Multumesc f.f.mult de ajutor. Asa am facut si s-a rezolvat.

lucianl
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 10, 2011 8:45 am

Re: stocurile din fise , nu corespund cu componenta stocului

#15 Mesaj de lucianl »

Buna ziua! Am o problema pe care incerc sa o rezolv. Nu am experienta in lucrul cu programul SAGA si tocmai de aceea exprimarea poate nu e pe intelesul tuturor. La descarcarea materiilor prime in sectiunea Productie, stocul este mai mic decat stocul la zi pe gestiune sau situatia intrarilor.O astfel de situatie exista la mai multe articole. Am incercat reglare descarcare ,dar fara succes.Va rog o parere despre cum as putea rezolva problema. Mentionez ca gestiunea se tine cantitativ- valoric. Multumesc!

Scrie răspuns