retetar si raport de productie

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 1003
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

retetar si raport de productie

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu contabilitatea unui mic bar, am citit tot ce scrie aici pe forum si totusi nu ma descurc. E vorba de un mic bar care livreaza (nu se consuma in bar nimic, doar se vinde) cafea, capuccino preparate in bar si alte produse cumparate, adica marfuri. Cafeaua vanduta se obtine la espressor, la fel si capuccino, se obtine din cafea si spuma de lapte. Incerc sa fac retetar si raport de productie dar nu reusesc. Cafeaua este de diverse tipuri, deci si preturile de achizitie difera, iar paharele in care se vinde cafeaua au 3 marimi. Zaharul este la pliculete iar laptele la cutie de 1l, pe acestea m`am gandit sa le inregistrez ca materiale consumabile in 3028 si se dau in consum cu bon de consum, e bine? Nu stiu cum sa fac retetarul si raportul de productie, va rog sa imi dati o idee. Retetarul trebuie pe tipuri de cafea sau pe pahar? Pretul de vanzare al unui pahar de ex. pahar mic, este acelasi, indiferent de pretul de achizitie al cafelei. Multumesc.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: retetar si raport de productie

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ar#p117111

Retetarul, e util la productia de serie, unde cantitatile ingredientelor sunt direct proportionale cu cantitatea de produs finit obtinut/produs.
Nu e cazul cafelelor (de exemplu). Personal imi pun trei plicuri de zahar, altcineva...nu pune nici unul.
In link-ul de mai sus, sunt cateva raspunsuri Tomac.

ciobanum
Mesaje: 1003
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: retetar si raport de productie

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, multumesc pentru raspuns, m`am lamurit, mai am totusi o intrebare, consumabilele zahar, lapte, pahare, trebuiesc inregistrate pe 3028 cu NIR si date in consum cu bon de consum treptat sau pot fi trecute direct pe cheltuieli in 6028? Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: retetar si raport de productie

#4 Mesaj de herganiec »

corect ar fii sa le faceti un bon de consum periodic(la cateva zile sau saptamanal). atunci le treceti pe cheltuiala.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

miread331
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 31, 2014 11:11 am

Re: retetar si raport de productie

#5 Mesaj de miread331 »

buna ziua,
am pe o factura cu materii prime (achizitionata de la un hipermarket) doua pozitii cu diverse autocolante din promotia lor. prima poz. 3 buc. pret unitar 0.01 lei (fara TVA), iar a doua poz. acelasi articol cu minus. cum le trec eu in program. ma incurca jucariile lor :?:

multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: retetar si raport de productie

#6 Mesaj de herganiec »

daca e (+) si (-) nu le mai treci.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns