la fac.emise

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
juncl750
Mesaje: 81
Membru din: Sâm Oct 20, 2007 12:00 am

la fac.emise

#1 Mesaj de juncl750 »

BUNA ZIUA,

de la ultima actualizare.....448....cand emit o factura ...nu imi mai pune tva direct 24% ,dupa buc...apare 0..iar cand va avize face invers....pune 24%

am actualizat din nou dar tot asa,,,,e





multumesc.....

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: la fac.emise

#2 Mesaj de paturcai »

CRed ca faceti o confuzie:
La tiparire cota de TVA este undeva in dreapta pe acelasi rand (in dreapta) unde este trecuta si data emiterii si data scadentei.
Data emiterii si data scadentei sunt in stanga

Niciodata nu s-a pus TVA dupa "BUC", cota de TVA "inainte" de "U/M" este pusa atunci cand introducem datele INTAINTE DE A TIPARI FACTURA
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

juncl750
Mesaje: 81
Membru din: Sâm Oct 20, 2007 12:00 am

Re: la fac.emise

#3 Mesaj de juncl750 »

Eu vb la OPERARTII- IESIRI...SUS...INTRODUZI DATAELE...FACTURIII si jos ce contine fcatura,,, si adaug denumirea,buc...si tva apare cu 0


nu cred ca confund....

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: la fac.emise

#4 Mesaj de paturcai »

Si totusi...
SAGA retine EXPLICATIILE pe care le introducem si la care punem conturi.
Exemplu:
Daca la explicatii scriem: PREST SERV, la U/M trecem BUC, la TVA trecem 24 iar la contul contabil trecem 628. salvam, validam IESIM DIN MODULUL INTRARI si reintram, cand vom adauga in ecranul de jos:
PREST SERV, SAGA - constiincioasa cum o stim - va trece:
BUC 24 si contul contabil AUTOMAT
Daca in schimb avem o prestare de serviciu care are TVA zero, (un bon de vulcanizare de exemplu, sau de splata auto), desi vom scrie PREST SERV , SAGA ne va pune "buc" "24" "628" automat, dar noi vom sterge "24", pentru ca avem un bon fara TVA, SALVAM, VALIDAM. Sa spunem ca IESIM. Intram din nou.
Suripriza!
SAGA a salvat ULTIMA MODIFICARE facuta de noi. (fara TVA)

Despre asta era vorba?!
S-a rezolvat!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: la fac.emise

#5 Mesaj de ferenta »

juncl750 scrie:Eu vb la OPERARTII- IESIRI...SUS...INTRODUZI DATAELE...FACTURIII si jos ce contine fcatura,,, si adaug denumirea,buc...si tva apare cu 0, nu cred ca confund....
Faceţi o salvare a bazei de date, apoi descărcaţi versiunea free a programului.Doar o părere...
În altă ordine de idei, eu înţeleg că ne grăbim când ne scriem mesajul şi mai scăpăm greşeli de ortografie, dar chiar aşa de multe şi nici nu le corectăm măcar ulterior? :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Încuiat