imobilizari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

imobilizari

#1 Mesaj de todaz »

Buna ziua!

La Imobilizari am doua atcive la care nu stiu cum sa procedez.
1.Val intrare 89343.51 intrat la 06.2009 durata programata la 72 luni, doar ca amortizarea lunara s-a inregistrat 1095.05 si am sold la valoarea ramasa 5475.33 daca introduc asa la intretinere bd, la verificari imi apare eroare
2.valoare intrare 54701 din care am valoare ramasa 37606.40, este suspendat nu stiu de cand si nici nu stiu cat a fost amortizat lunar.este vorba de cod clasificare 2.3.4.2., aici trebuie sa fac suspendare in continuare ca este vorba de un avion si putem amortiza cand avem activitate cu el, daca trec data suspendarii 31.12.2014 atunci imi schimba sumele.

Acum am preluat contabilitatea cu data de 01.01.2015 si valoarea ramasa cred ca ar trebui sa trec cat am soldul in balanta .

Cum sa procedez sa fie corect?

Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: imobilizari

#2 Mesaj de paturcai »

Preluarea trebuie sa fie la fel cum este inchiderea anului precedent.
Avem un principiu contabil care spune despre intagibilitatea bilantului de deschidere.
Asta inseamna CA PREIAU ASA CUM ESTE: GRESIT!
Dupa preluare faceti...sapaturi si vedeti/informati-va despre fiecare pozitie in parte. SCRIS.
Dupa ce aflati datele veti face modificarile pe care SAGA le sugereaza.
Si chiar stie SAGA ce sa faceti.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: imobilizari

#3 Mesaj de todaz »

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: imobilizari

#4 Mesaj de mireav »

Buna ziua,revin cu o problema mai veche:avem cateva mijloace fixe pe care le inchiriem altei societati.Ce inregistrari trebuie sa fac astfel ca ele sa apara in conturi din afara bilantului?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: imobilizari

#5 Mesaj de tomac »

De ce le-ați înregistra în conturi în afara bilanțului? În ce cont de exemplu? Eu știu că în conturi în afara bilanțului se înregistrează de cel care primește bunurile nu de cel care le închiriază.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: imobilizari

#6 Mesaj de mireav »

am avut la un moment dat un control si mi-au spus sa le arat balanta sa vada cum am inregistrat acele imobilizari pe care le inchiriez(se refereau la clasa 8);
mi-au mai spus ca la inventariere nu trebuie sa mai apara la mine.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: imobilizari

#7 Mesaj de tomac »

Ce vorbești? Și nu le-ai spus că-s duși? La inventariere cel căruia i-ați dat în chirie trebuie să confirme lista de inventar a bunurilor pe care le-a primit. Bunurile sunt și rămân în proprietatea și patrimoniul firmei ce le dă în chirie și rămân evidențiate în contabilitatea ei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns