PENALITATI NEDEDUCTIBILE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

PENALITATI NEDEDUCTIBILE

#1 Mesaj de todaz »

Buna ziua!
Am avut facturi neplatite pentru chirie la Consiliul Judetean. Am achitat datoria dar pe chitanta apar si majorari pentru care nu am factura. Pentru ca este o datorie fata de o institutie atunci penalitatile sunt nedeductibile, nu? Si unde pot sa inregistrez ca sa vad la calculul impozitului pe profit?
Ca daca inregistrez la articole contabile 6581=448, si in casa 448=5311 atunci nu vad ca este nedeductibil.
Doar in partea de Intrari pot pune pe nedeductibil, si asa imi ia in considerare la impozit pe profit.Dar acolo nu prea este corect sa inregistrez.
Ce imi puteti propune?

Multumesc!

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: PENALITATI NEDEDUCTIBILE

#2 Mesaj de cojocarua487 »

Buna ziua,puteti sa faceti analitice la 6581!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PENALITATI NEDEDUCTIBILE

#3 Mesaj de balazse »

In prima faza trebuia sa emita si pentru penalizari factura, daca pentru chirie a emis.
Nu stiu daca chiar intra in categori cheltuielilor nedeductibile avand in vedere ca se refera la o chirie si nu la o taxa (dar este posibil sa gresesc).
Codul Fiscal scrie:ART. 21 Cheltuieli
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

b) dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, confiscările şi penalităţile, datorate către autorităţile române/străine, potrivit prevederilor legale;

Norme metodologice:
ART. 21 al. 4 b)
39. Prin autorităţi române/străine se înţelege totalitatea instituţiilor, organismelor şi autorităţilor din România şi din străinătate care urmăresc şi încasează amenzi, dobânzi/majorări şi penalităţi de întârziere, execută confiscări, potrivit prevederilor legale.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PENALITATI NEDEDUCTIBILE

#4 Mesaj de tomac »

Trebuie să fie penalități stabilite prin lege, acte normative, pentru a fi nedeductibile. Dacă ele sunt datorate în baza unui contract comercial sunt deductibile. Textul citat de tine e clar "datorate potrivit prevederilor legale".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns