note contabile padure

Mesaj
Autor
scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

note contabile padure

#1 Mesaj de scortarum819 »

ma poate ajuta cineva cu un sfat, se fac investitii pentru impadurirea unui teren (achizitie puieti, servicii de plantare a acestora, lucrari de irigatii etc), care ar fi modalitatea de inregistrare a acestor cheltuieli si la ce pret va fi inregistrata productia de lemn ? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: note contabile padure

#2 Mesaj de tomac »

Puteți folosi ecranul producție. Și bifa pusă la configurare societăți pagina setări diverse la opțiunea "ciclu lung de fabricație".
Creați un articol de tip produs finit: pădure. Adăugați în ecranul producție, cu cantitate 1 și salvați. În partea de jos veți introduce consumurile:
- puieții și orice alt materia consumabil sau auxiliar achiziționat și operat cantitativ-valoric în intrări
- pe nedefinit valoarea lucrărilor facturate de terți (operate în intrări anterior)
- pe nedefinit eventuala manoperă proprie, amortizarea, orice repartizare de costuri
Veți valida doar consumurile. Partea de produs finit o veți valida abia la finalizare, la recepția pădurii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: note contabile padure

#3 Mesaj de scortarum819 »

Multumesc

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: note contabile padure

#4 Mesaj de scortarum819 »

Rog un sfat in urmatoarea problema
O firma construieste un imobil cu 10 apartamente, sa zicem fiecare cu 100 mp
1. Bifez "Sistem de productie pentru ciclu de executie mai lung de o luna"
2. In Articole creez 10 produse finite: apartament 1, apartament 2, etc
3. In Productie, in partea de sus creez 10 linii, pe gestiunea Produse finite, respectiv 10 produse finite: ap1, ap2, etc. Fara pret prestabilit, deoarece vreau sa tin evidenta apartamentelor la cost efectiv
4. In intrari fac notele 301=401 si bon de consum 601=301, 605=401 etc
5. Ma intorc la productie, unde la fiecare apartament, in partea de jos, adaug 10% din cheltuielile din Intrari
6. Validez doar partea de jos si imi face 331=711 la sfarsitul lunii si 711=331 la inceputul lunii urmatoare. Pana nu vand, profitul e 0.

Nu sunt sigur cum inregistrez terenul pentru constructia imobilului. Fiind un activ de natura stocurilor (se vinde o cota din el impreuna cu apartamentul), m-am gandit sa-l inregistrez ca pe o materie prima 301=401 si sa-l dau in consum 601=301 si sa repartizez cate 10% din valoarea lui pe fiecare apartament, ca si orice alta cheltuiala.

Oare bine fac ? Multumesc de sfaturi !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: note contabile padure

#5 Mesaj de tomac »

Eu nu am făcut așa. Eu am o clădire. La final o recepționez și împart valoarea pe apartament. Nu stau să colectez costuri/apartament pentru că e greu de dovedit cât și cum e cu acestea. La final pot face o repartizare a valorii în mod proporțional, proporția putând fi determinată just în funcție de suprafața construită aferentă fiecărui apartament. Asta pentru că fiecărui apartament i se va aloca și cotă parte de spații comune, terase, spații exterioare dacă este cazul și care se vând la pachet cu apartamentul.
Dar în rest pașii sunt aceiași. Eu am recepționat terenul la materii prime și l-am dat în consum pentru că, la final, se va vinde și cota parte aferentă apartamentului așa că va intra în prețul acestuia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: note contabile padure

#6 Mesaj de scortarum819 »

Mersi mult ! ma complicam degeaba!

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: note contabile padure

#7 Mesaj de scortarum819 »

Mai am o nelamurire, te rog, dupa ce se receptioneaza cladirea, impartirea pe apartamente se face in Articole contabile, sau se poate face in transferuri ? Pot sa definesc 345 analitic cladire in Productie, ca apoi sa fact notele 345.ap1/ap2.. = 345.cladire ? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: note contabile padure

#8 Mesaj de tomac »

Se poate face prin Operații speciale. E mai simplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: note contabile padure

#9 Mesaj de scortarum819 »

Descarc 1 buc cladire si incarc 10 buc apartamente ? Folosesc analitice la 345 ?
Multumesc inca o data!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: note contabile padure

#10 Mesaj de tomac »

Nu are sens crearea de analitice în cazul unei gestiuni cantitativ-valorice. Eu aș crea 10 articole "Apartament 1 - Imobil strada..." sau similar. Și aș încărca pe fiecare cod în parte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: note contabile padure

#11 Mesaj de scortarum819 »

Inca o data multumesc

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: note contabile padure

#12 Mesaj de scortarum819 »

In cazul in care am in constructie 2 blocuri (am 2 linii in partea de sus a ecranului de Productie), cum as putea sa fac astfel incat sa am note contabile disctincte, pe analitice, la sfarsitul fiecarei luni, respectiv 331.bloc1=711.bloc1 si 331.bloc2=711.bloc2, si stornate in data de intai a lunii urmatoare? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24255
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: note contabile padure

#13 Mesaj de balazse »

De ce sa ai atatea analitice?
Poti crea o gestiune separata, daca neaparat doresti, precum poti crea un articol pentru fiecare lucrare.

Scrie răspuns