Factura reparatii auto emisa in Turcia

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Factura reparatii auto emisa in Turcia

#1 Mesaj de mocanum788 »

Un ajutor, va rog!
Sunt firma platitoare de tva. Pentru un autoturism inregistrat pe societate am o factura cu tva de reparatii si piese auto emisa in Turcia. (am mai gasit pe forum cate ceva dar pt.facturi emise un U.E.)
Cum o inregistrez si daca o mai declar pe undeva.
Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Factura reparatii auto emisa in Turcia

#2 Mesaj de paturcai »

Aveti doua optiuni:
1. Inregistrati cu TVA factura la INTRARI valuta si cereti apoi TVA online completand formularul 318 (suma TVA trebuie sa fie minim 400 EUR. ATENTIE! TVA-ul insusi sa fie minim 400 EUR)
2. Inregistrati la INTRARI, ca pe o factura normala fara TVA (adica includeti TVA - ca mai sus) si alegeti ca furnizor un NENOMINALIZAT. Nu veti putea recupera TVA.

Turcia nu este in UE deci prima optiune nu este aplicabila, vezi postul lui TomaC mai jos
Ultima oară modificat Joi Iun 25, 2015 7:27 am de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: Factura reparatii auto emisa in Turcia

#3 Mesaj de mocanum788 »

paturcai scrie:Aveti doua optiuni:
1. Inregistrati cu TVA factura la INTRARI valuta si cereti apoi TVA online completand formularul 318 (suma TVA trebuie sa fie minim 400 EUR. ATENTIE! TVA-ul insusi sa fie minim 400 EUR)
2. Inregistrati la INTRARI, ca pe o factura normala fara TVA (adica includeti TVA - ca mai sus) si alegeti ca furnizor un NENOMINALIZAT. Nu veti putea recupera TVA.
Multumesc pt.raspuns.Vad ca seamana raspunsurile de la societatile din tarile Uniunii Europene.Nu este cazul punctului 1 pt.ca am tva de 29 EUR

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura reparatii auto emisa in Turcia

#4 Mesaj de tomac »

Oricum nu puteți solicita prin 318 acel TVA decât dintr-un stat membru al UE.
Vă rog și să nu folosiți butonul de citare atunci când răspundeți la mesajul anterior. Folosiți-l pe cel pe care scrie "Răspunde".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Factura reparatii auto emisa in Turcia

#5 Mesaj de paturcai »

M-am grabit!
Am bagat Turcia in UE
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns