CHELTUIELI CU CHIRIA

Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

CHELTUIELI CU CHIRIA

#1 Mesaj de gramac921 »

Pentru a fi deductibile cheltuielile cu un spatiu inchiriat de la o PJ , acel spatiu e obligatoriu declarat ca punct de lucru ( sediu secundar) ? :roll:

ralciuc
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 02, 2010 12:00 am

Re: CHELTUIELI CU CHIRIA

#2 Mesaj de ralciuc »

Nu e obligatoriu dar e implicit, acel spatiu il folosesti in activitatea societatii in vederea obtinerii de venituri. Sau intrebi dpdv al locatorului ?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: CHELTUIELI CU CHIRIA

#3 Mesaj de gramac921 »

din punct de vedere al meu , ce iau in chirie acel spatu. Vreau sa zic ca finantele imi pot refuza deducerea cheltuielii daca nu a declarat acel spatiu ca punct de lucru?

inca nu am obtinut venituri din acel spatiu inchiriat...a fost luat pt un eventual birou al firmei

ralciuc
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 02, 2010 12:00 am

Re: CHELTUIELI CU CHIRIA

#4 Mesaj de ralciuc »

Depinde peste ce inspector dai, se pare ca ei pot orice. In mod normal pot sa-ti dea amenda pentru nedeclarare punct de lucru si iti pot confisca veniturile pentru acel punct de lucru atata timp cat desfasori o activitate pe un anumit CAEN, iar respectivul punct de lucru nu a fost autorizat pentru acel CAEN.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: CHELTUIELI CU CHIRIA

#5 Mesaj de florescuc278 »

Incepand cu aprilie 2016, societatea isi va muta punctul de lucru in alta locatie.
Noul contractul de inchiriere spatiu este incheiat incepand cu 01.04.2016; lucrarile pentru amenajarea spatiului se vor incepe insa din martie.
In aceasta situatie, cheltuielile efectuate in martie (deci inainte de infiintarea punctului de lucru) sunt deductibile?

costanc757
Mesaje: 578
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: CHELTUIELI CU CHIRIA

#6 Mesaj de costanc757 »

Eu stiu ca orice punct de lucru esti obligat sa-l declari , in caz de nedeclarare poti primi amenda si ti se pot confisca veniturile obtinute.

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=24304

costanc757
Mesaje: 578
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: CHELTUIELI CU CHIRIA

#7 Mesaj de costanc757 »

florescuc278 scrie:Incepand cu aprilie 2016, societatea isi va muta punctul de lucru in alta locatie.
Noul contractul de inchiriere spatiu este incheiat incepand cu 01.04.2016; lucrarile pentru amenajarea spatiului se vor incepe insa din martie.
In aceasta situatie, cheltuielile efectuate in martie (deci inainte de infiintarea punctului de lucru) sunt deductibile?
In contract nu aveti trecut ca beneficiati de "o luna de gratie" pentru amenajarea spatiului ? Daca aveti trecuta aceasta mentiune atunci cheltuielile sunt deductibile, in opinia mea !

Scrie răspuns