nr. bonuri in meniul iesiri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11936
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#16 Mesaj de septimiuv »

Eu sunt curios cine are Z cu un singur bon și se încurcă la căsuța cu bonuri :lol:

tobosv790
Mesaje: 2466
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#17 Mesaj de tobosv790 »

Cred că sunteți prea tipicari. Eu completez la ultima ieșire din lună nr. total de bonuri din care, bineînțeles s-au scăzut facturile simplificate si bonurile aferente facturilor emise. Oricum nu le verifică nimeni. Poate când vor fi toate casele de marcat cu jurnal electronic conectate la ANAF. Dar si atunci dacă baza si TVA corespund și diferă nr. de bonuri cu 30 care ar fi problema?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#18 Mesaj de cernatv »

Se vor trece cei 30 la decedați și o să fie o nouă statistică pentru stabilirea sporului natural. :mrgreen:

tobosv790
Mesaje: 2466
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#19 Mesaj de tobosv790 »

@cernatv e o vorbă: " m-ai uns pe ficăciori " cu ce ai zis mai sus!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24325
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#20 Mesaj de balazse »

Pentru TobosV790
Doar din curiozitate.
De ce scazi din total bonuri, suma bonurilor pentru care ai emis factura? Unde scrie ca trebuie scazut?

tobosv790
Mesaje: 2466
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#21 Mesaj de tobosv790 »

De fraier! Nu le voi mai scade. Mulțumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#22 Mesaj de cernatv »

Chiar scrie:
" G. Rezumat declaraţie privind încasările lunare realizate din operaţiuni efectuate prin
intermediul aparatelor de marcat electronice fiscale....... Acest cartuş conţine:
1. numărul total al bonurilor fiscale şi valoarea totală a încasărilor efectuate prin intermediul
aparatelor de marcat electronice fiscale, emise în perioada de raportare, inclusiv a încasărilor prin
intermediul bonurilor fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate, indiferent dacă
au/nu au înscris codul de TVA al beneficiarului. Nu vor fi incluse în acest cartuş bonurile fiscale
pentru care au fost emise facturi
definite la art. 319 din Codul fiscal, cu excepţia alin. (12), (13) şi
(21) din cadrul aceluiaşi articol;"

tobosv790
Mesaje: 2466
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#23 Mesaj de tobosv790 »

Cernatv păi pui sare pe rană? Am făcut chestia asta din motive de " acuratețe " a gestiunii. Dar îmi dau seama că nu se merită! Deci nu mă mai oftica!

tobosv790
Mesaje: 2466
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#24 Mesaj de tobosv790 »

Totuși: Astăzi am un Z de 1000 lei din care 500 lei pentru persoane fizice si 500 lei s-a emis o factură către X srl având RO 1234567. Operez prin"ieșiri" în SAGA ,dar în doua etape: 1. Pentru persoane fizice prin clientul fictiv:"Încasări prin casa de marcat- 5311.01" și 2. Pentru X srl RO 1234567 suma de 500 lei( inclusiv TVA ). La încasări pentru etapa 2 aleg 5311.02 și la document scriu:bon fiscal nr.7. Nu e normal ca din total Z al zilei să scad valoarea bonului fiscal nr.7? Altfel voi dubla veniturile aferente bonului fiscal nr.7. Eu am considerat că așa aș respecta"acuratețea " menționată mai sus. Dacă greșesc , vă rog, spuneți-mi o soluție mai simplă. Mulțumesc frumos! Astfel îmi apare în 394 și X srl RO 1234567 și restul Z-ului , bineînțeles după ce operez în coloana"nr.bonuri fiscale" totalul de bonuri minus unu( bonul fiscal nr.7 prin care am încasat factura pentru X srl)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#25 Mesaj de cernatv »

Așa-i cum spui. Dacă nu mai vrei să te încurci cu scăzutul bonurilor și a valorilor din Z-et, încasează facturile cu chitanță (normal, nu și cele către persoane fizice; că astea trebuie să primească obligatoriu acel bon de la casa de marcat ca substitut pentru hârtia igienică și/sau pentru loteria fiscală).

tobosv790
Mesaje: 2466
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#26 Mesaj de tobosv790 »

Nu depinde de mine. Și este invers : se emit facturi către persoane JURIDICE care se încasează cu bonuri fiscale( nu facturi simplificate că sunt valori peste 100 euro). Nu e firma mea. Așa vrea conducerea firmei.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#27 Mesaj de cernatv »

Am înțeles ce vrei să spui. De asta am sugerat să facă încasările facturilor de le juridice cu chitanță.

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#28 Mesaj de maginap »

Poate service Saga ne spun exact cum au gandit partea asta cu bonurile.. in iesiri si cu nr lor. decat sa dam cu presupusul..
se pare ca fiecare are parerea lui..

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#29 Mesaj de cernatv »

Deocamdata e foarte greu, toți vorbim doar pe presupuneri legat de acestă D394.
Un mic exemplu: în macheta de pe ANAF numărul de căsuțe unde trebuie înscris CUI/CNP/NIF este de 10. Toată lumea știe (cred că nu vobesc aiurea și că nu sunt cretini prin centrala ANAF) că un CNP are 13 caractere. Instrucțiunile de completare sunt imperative: ... se va înscrie CUI/CNP/NIF al ...
Problema e cum să o să înscriem 13 caractere în zece căsuțe. Sau la care caractere renunțăm: la primle trei, la ultimele sau dăm cu zarul și trecem ce ne iese?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: nr. bonuri in meniul iesiri

#30 Mesaj de tomac »

Nu sunt imperative. Nu este obligatoriu. Se înscrie dacă există, altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns