amortizare

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

amortizare

#1 Mesaj de scortarum »

In cazul unui auto din clasa 2.3.2.1.1. in registrul de evidenta fiscala, se calculeaza cheltuiala cu amortizarea (6811) nedeductibila suma care depaseste 1.500 lei/luna, dar in cazul vanzarii acestuia, cheltuiala cu valoarea neamortizata (6583) este considerata integral deductibila (conform vechiului cod fiscal), desi in Noul Cod Fiscal este considerata deductibila limitat, ca si amortizarea.
27. În aplicarea prevederilor art. 28 alin. (14) din Codul fiscal, la momentul scăderii din gestiune a mijloacelor de transport din categoria M1, valoarea rămasă neamortizată este deductibilă în limita a 1.500 lei înmulţită cu numărul de luni rămase de amortizat din durata normală de funcţionare stabilită de contribuabil potrivit Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: amortizare

#2 Mesaj de cernatv »

Ai în vedere acest lucru la calculul imp.pe profit și treci, manual, suma la nedecutibilă.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: amortizare

#3 Mesaj de scortarum »

Asa-i, dar cum Saga considera nedeductibila la 6811 suma care depaseste 1500 lei, ma gandeam ca ar fi simplu sa faca la fel si cu 6583.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: amortizare

#4 Mesaj de scortarum »

...pe de alta parte, se bate cap in cap cu pct. 29 (1) din N.M.

Încuiat