PFA instructor auto

Mesaj
Autor
ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

PFA instructor auto

#1 Mesaj de ilinescug »

Am o nelamurire : un instructor auto pfa are nevoie de casa marcat? El are ca elevi doar persoane fizice, se face un contract de prestari servicii si se taie factura si chitanta. E corect? Are nevoie de casa de marcat? Ma puteti ajuta cu un raspuns? :(
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PFA instructor auto

#2 Mesaj de tomac »

Da, are nevoie. Nu se regăsește printre excepțiile de la art.2 din OUG 28/1999
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: PFA instructor auto

#3 Mesaj de ilinescug »

Dar activitatea unui instructor auto nu poate intra la exceptii de la utilizarea unei case de marcat :
"Potrivit O.U.G. nr. 28/1999 orice operator economic c are efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Cu toate acestea, legiuitorul român a înţeles să excepteze de la prevederile art. 1 alin. 1 din OUG nr. 28/1999 încasările efectuate din următoarele activităţi:
a) ......
g) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
etc...
In cazul activităţilor prevăzute la art. 2 lit. f, G, h, i, j, k şi l din OUG nr. 28/1999 nu sunt utilizate aparate de marcat electronice fiscale, este obligatorie emiterea de chitanţe, în condiţiile legii."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PFA instructor auto

#4 Mesaj de tomac »

Instructorul auto are o profesie liberală? De când?
Dacă este înregistrat la registrul comerțului nu este profesie liberală.
Profesiile liberale sunt, de exemplu: avocați, notari, medici, experți contabili, contabili autorizați, arhitecți, etc, adică acele profesii ce au organisme proprii în care sunt organizați și nu sunt înregistrați la registrul comerțului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: PFA instructor auto

#5 Mesaj de ilinescug »

Multumesc. Am inteles.
Daca el pana acum a facut factura si chitanta, iar de acum inainte va avea casa de marcat, ce se intampla in eventualitatea unui control pentru evidenta in care s-au facut factura si chitanta?

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: PFA instructor auto

#6 Mesaj de ilinescug »

Un cabinet psihologie (sau activitatea prestata de un medic psiholog) este considerata ca o profesie liberala, pentru a intra la exceptii utilizare casa marcat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PFA instructor auto

#7 Mesaj de tomac »

1. Este înregistrat doar în baza deciziei eliberată de organismul profesional?
2. Este înregistrat la registrul comerțului?
Dacă răspunsurile sunt: 1 = da și 2 = nu, atunci, da, este profesie liberală și nu are nevoie de casă de marcat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: PFA instructor auto

#8 Mesaj de ilinescug »

Am inteles. Multumesc.

Scrie răspuns