DECONTARE COMBUSTIBIL

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ungureanum
Mesaje: 54
Membru din: Vin Mar 19, 2010 12:00 am

DECONTARE COMBUSTIBIL

#1 Mesaj de ungureanum »

Am un angajat care face naveta de la Tg Neamt la Suceava in fiecare zi. El locuieste acolo si firma este in Suceava.Pot sa ii decontez o parte din carburant? stiam ceva de 7.5litri la 100de km. este valabila si in cazul navetei sau aici este vorba doar pentru angajatul care umbla cu masina prorie in interes de serviciu?daca da cum calculez si ce document intocmesc? n-am mai avut de-a face cu deplasari sau naveta de genu asta.Salariatul vine cu masina personala. Ar trebui sa imi dea bon de motorina nu?
Va rog ajutati ma cu un raspuns.multumesc

tamasa839
Mesaje: 24
Membru din: Vin Sep 17, 2010 12:00 am

Re: DECONTARE COMBUSTIBIL

#2 Mesaj de tamasa839 »

Cheltuielile cu naveta suportate de catre societate sunt considerate cheltuieli sociale si trebuie sa se incadreze in limita de 20 % din cheltuielile cu salariile. Ar trebui o hotarare AGA prin care sa se decida suportarea cheltuielilor( in ce cuantum , cum se calculeaza suma care va fi decontata, etc ) si referat intocmit de catre angajatul respectiv lunar sau saptamanal( cum stabiliti dvs) prin care sa solicite suma calculata conform Hotararii AGA.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: DECONTARE COMBUSTIBIL

#3 Mesaj de marianam80 »

cheltuielile sociale sunt in quantum de 20% din cheltuiala cu salariile?
multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECONTARE COMBUSTIBIL

#4 Mesaj de tomac »

Ele pot fi și 100% din fondul de salarii. Sau chiar dublu față de fondul de salarii, dar dacă vorbim de limita maxim deductibilă, atunci nu, nu au cum să fie atâta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: DECONTARE COMBUSTIBIL

#5 Mesaj de marianam80 »

dl tomac :wink:
cred ca sunteti cel mai fain....

Scrie răspuns