trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stanciuc247
Mesaje: 20
Membru din: Joi Iun 22, 2006 12:00 am

trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#1 Mesaj de stanciuc247 »

buna ziua,scriu pentru prima oara pentru ca de data aceasta chiar nu ma pot descurca singura.va rog sa ma ajutati referitor la urmatoarea problema:lucrez cu saga integrat si am o societate cu mai multe gestiuni care facea pana acum comert en-gros deci utilizam conturile 371,4426,607,707,4427. de la 01.01.2008 marfa aflata in stoc in toate gestiunile se va vinde in sistem en-detail si ar trebui sa utilizez 378,4428, am incercat sa creez gestiuni noi in fisiere-gestiuni global valorice , apoi tipuri de articole si articole conform indicatiilor din help, dar cu toate astea la introducerea unei intrari NC este tot 371,4426=401 si la vanzari 411=707,4427 si la descarcarea gestiunii 371=607.mentionez ca societatea va avea doar activitate de comert cu amanuntul incepand de la 01.01.2008 .va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de facut pentru a putea lucra corect .multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Dacă doreşti ca amănuntul să îl evaluezi global-valoric

Înainte de a opera orice intrare/ieşire pe gestiunea magazin

1.In configurare societăţi bifezi "Evaluare mărfuri pe gestiuni distincte"
2.În Fişiere - Gestiuni global-valorice îţi creezi o gestiune pentru gestiunea cu amănuntul şi setezi analitic .02 la conturile 371/378/4428/607 şi 707
3.În planul de conturi creezi analitice astfel:
371.01 - Marfă depozit
607.01 - Ch cu marfă depozit
707.01 - Venituri din vânzare marfă depozit
4.În Fişiere-Tipuri articole schimbi conturile la tipul de articol "Marfuri" astfel:
371 devine 371.01
607 devine 607.01
707 devine 707.01
5.Întri la Administrare - Întreţinere BD şi selectezi pagina Avansat
6.În această pagină vom schimba conturile, introducând la modificare cont contabil, contul vechi şi contul nou apoi apăsând butonul "Execută". Schimbarea se va face astfel:
371 se va modifica în 371.01
607 se va modifica în 607.01
707 se va modifica în 707.01
7.Se vor crea furnizori şi clienţi fictivi astfel:
Furnizori
--------
Transfer intern, cu cont analitic 482

Clienţi
------
Transfer intern, cu cont analitic 482
Vânzare marfă magazin, cu cont analitic 5311

8.În Ieşiri se va introduce un aviz pe clientul "Transfer intern" unde se va completa fiecare produs existent în stoc la depozit
La validare se va genera articol 482=371.01
9.În intrări se va opera o intrare cu aviz de la furnizorul "Transfer intern" unde se va completa astfel:
- la tip se va alege "Nedefinit"
- la TVA se va seta 0
- TVA vânz se va completa obligatoriu cu 19 (acest câmp devine vizibil după apăsarea butonului >> )
- contul se va completa obligatoriu cu 371.02
Validarea acestui aviz va genera articole contabile astfel:
371.02=482 - cu o valoare ce tresuie sa fie similara celei din avizul de iesire operat la pct.8
371.02=%
..............378.02
..............4428.02
10.De acum, orice intrare de marfa se va opera obligatoriu pe tip "Nedefinit" sau se va bifa in "Configurare societăţi" pagina "setări diverse" optiunea de dezactivare a ecranelor de stocuri şi se va utiliza contul 371.02 obligatoriu pentru orice intrare de marfă în gestiunea global vlorică - magazin
Orice gestiune global valorică se va crea ulterior, se va crea în Fişiere - Gestiuni global valorice si se va continua numerotarea analiticelor cu 03,04, etc.
Orice ieşire cu bon fiscal se va opera pe noul client fictiv "Vânzare magazin" şi se va utiliza contul de venituri corespunzător

Dacă doreşti ca amănuntul să îl evaluezi cantitativ-valoric, similar depozitului, dar în preţ de vânzare:
1.La Fisşiere - Gestiuni - creezi o gestiune nouă "Magazin" şi pui bifă la rubrica "La preţ de vânzare"
2.Intri la Fişiere - Articole şi te asiguri că ai preţul de vânzare inclusiv TVA completat la toate articolele
3.La configurare societăţi - pagina setări diverse bifezi opţiunile:
Înregistrează cu data la care s-a efectuat operaţia
Înregistrează şi transferurile între gestiuni
4.Intri la Operaţii - Transferuri şi operezi un transfer, pentru toate articolele ce au stoc din gestiunea "Depozit" în gestiunea nou creată, în aşa fel încât să nu mai ai stoc în "Depozit" ci numai în "Magazin"
Se va crea un client "Bonuri fiscale" şi orice ieşire cu amănuntul se va opera pe acesta şi obligatoriu pe gestiunea nou creată.
Se va putea seta 5311 la acesta sau se va putea lăsa 4111.nnnn şi se va opera obligatoriu o încasare la finele zilei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de paturcai »

Doar sa retineti un singur aspect:
Atunci cand cineva raspunde sa o faca precum Tomac.
Multumesc eu in numele lui C247.
Oameni buni cand ajutati un om asa il ajutati: Fara sa existe echivoc!.
Inca o data: Esti tare!
Nu ar trebui sa mai trec pe aici. Dar am sa o fac. Si stii de ce PENTRU asa se poarta un coleg cu un alt coleg.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

maiera217
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 26, 2016 12:53 pm

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#4 Mesaj de maiera217 »

Buna ziua,
Tomac, pot sa fac toate acele punctate de tine la inceputului unui an, daca anul anterior am avut o gestiune cantitativ-valoric si vreau sa trec la global-valoric?
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#5 Mesaj de tomac »

Da. Procedura se poate aplica și acum
Mai există o variantă, ca în loc de avize să operezi un inventar în care pui tot stocul de la cantitativ valoric pe zero.
Și apoi, la validare, stornezi notele 607.01=371.01 și pui în loc 371.02=371.01. La fel pentru adaos și TVA neexigibil dacă e cazul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

maiera217
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 26, 2016 12:53 pm

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#6 Mesaj de maiera217 »

tomac scrie:Da. Procedura se poate aplica și acum
Mai există o variantă, ca în loc de avize să operezi un inventar în care pui tot stocul de la cantitativ valoric pe zero.
Și apoi, la validare, stornezi notele 607.01=371.01 și pui în loc 371.02=371.01. La fel pentru adaos și TVA neexigibil dacă e cazul.

Multumesc frumos de raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#7 Mesaj de tomac »

Vă rog ca pentru a răspunde să nu mai apăsați butonul "Citează". Folosiți butonul de răspuns.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

maiera217
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 26, 2016 12:53 pm

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#8 Mesaj de maiera217 »

Buna ziua,
Ma scuzati ca revin :) .
Se poate mai simplu sa fac operatiunea transferuri din cantitativ in global valoric?
Aveti idee, functioneaza metoda?
Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#9 Mesaj de tomac »

Da. Presupune crearea unei gestiuni global valorice cu analitic diferit de cea cantitativ-valorică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

maiera217
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 26, 2016 12:53 pm

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#10 Mesaj de maiera217 »

Multumesc. Sper sa mi iasa ok.

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#11 Mesaj de ignatc189 »

Buna ziua!

In ecranul "Configurare societati" nu gasesc "Evaluare marfuri pe gestiuni distincte".
Am de configurat o societate care va avea o gestiune global valorica si una cantitativ valorica. Nu gasesc insa in ecranul de configurari setare cu evaluarea marfurilor. Drept urmare, nu ma lasa sa setez decat gestiunea global valorica, cea cantitativ valorica nu ma mai lasa sa o configurez.

Am citit manualul, insa probabil nu am facut eu ceva cum trebuie. Nu am bifat "dezactivare stocuri". Am creat si o societate de proba, in incercarea de a vedea unde gresesc, si tot nu-mi dau seama.

Multumesc.

roncovf
Mesaje: 1195
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#12 Mesaj de roncovf »

ver 3.0.477 din 19.12.2016
1. S-a renuntat la optiunile pentru evidenta global-valorica din ecranul "Configurare societati". De acum, acest tip de evidenta este posibil numai cu gestiuni distincte, care se adauga in ecranul "Gestiuni".

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#13 Mesaj de ignatc189 »

Am reusit! Multumesc!

cornescug420
Mesaje: 20
Membru din: Joi Mai 15, 2008 12:00 am

Re: Dezactivare stocuri

#14 Mesaj de cornescug420 »

Buna ziua,
Firma a achizitionat un program nou de gestiune pentru cele 3 puncte de lucru. Am inteles ca dezactivez ecranele de stocuri si lucrez pe Nedefinit.
Deoarece o sa mai aiba nevoie de istoricul produselor( ce client a cumparat, cate buc.) va intreb daca se poate sa nu dezactivez ecranele de stocuri ca sa am acces la Fisa produselor si sa lucrez pe Nedefinit?

Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: trecere vanzare en-gros la vanzare cu amanuntul

#15 Mesaj de balazse »

Pentru CornescuG420
Ajunge daca o problema postezi intr-un singur loc. Daca totusi ai postat acelasi lucru din greseala in mai multe locuri, inainte de a raspunde cineva poti sa stergi postarea utilizand butonul "x" din dreapta postarii.

Scrie răspuns