Vanzare teren+cladire, reevaluate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Vanzare teren+cladire, reevaluate

#1 Mesaj de dragosm683 »

Buna ziua,
am urmatoarea speta:am vandut un tere si o cladire, care au fost reevaluate de 3 ori (cu valori in plus) cu formula 212=105, la prima reevaluare s-a impozitat dif.de amortizare (3 ani) si nu s-a capitalizat prin formula
105=1065 (1175) apoi nu s-a mai facut nimic.Acuma la vanzare ce ar trebui sa fac cu soldul contului 105 ? pentru ca numai acolo am sold, ar trebui impozitat si sa fac 105=1175 dupa impozitare ?
Va rog sa ma ajutati.Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Vanzare teren+cladire, reevaluate

#2 Mesaj de paturcai »

Corect! este un element asimilat veniturilor si exact asa se va trece in declaratia 101 in cazul in care vanzatorul este impus ca platitor de impozit pe profit.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dancai
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 13, 2013 5:39 pm

Vanzare cladire reevaluata

#3 Mesaj de dancai »

Buna seara.
- care este formula contabila pentru înregistrarea impozitului pentru elemente similare veniturilor = sume din 1065 - Rezerve din surplusul din reevaluare, în cazul vânzării unui mijloc fix reevaluat?
- suma ramasa in 1065 dupa impozitare se pot trece pe dividende?
Multumesc

dragosm
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Zalau

Re: Vanzare teren+cladire, reevaluate

#4 Mesaj de dragosm »

Conform ordinului 1082/2014 trebuia sa se faca 1065-1175.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare cladire reevaluata

#5 Mesaj de tomac »

dancai scrie:care este formula contabila pentru înregistrarea impozitului pentru elemente similare veniturilor = sume din 1065 - Rezerve din surplusul din reevaluare
Ați mai pus această întrebare și în alt topic. Sincer nu înțeleg de ce postați în mai multe locuri. Și, la fel de sincer, nu înțeleg de ce aveți impresia că impozitul s-ar calcula și înregistra oarecum diferit. De ce credeți că impozitul s-ar înregistra altfel?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns