diferenta curs

Mesaj
Autor
bulzanv111
Mesaje: 132
Membru din: Mie Dec 21, 2016 5:00 pm

diferenta curs

#1 Mesaj de bulzanv111 »

1. cum inregistrez dif curs valutar
2. vreau sa ridic extrasele de la banca transilvania eu pt ca patronul mi le duce cu f mare intirziere
imi face inputernicire pt acest lucru dar zice ca trebuia sa deschid cot pe numele meu
eu nu o sa fac tranzactii in niciuna din conturi oare o sa perceapa comision doar pt ca am cont la transilvania ?
multumesc pt raspuns

pomparaus
Mesaje: 4237
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: diferenta curs

#2 Mesaj de pomparaus »

Nicidecum, sa iti deschizi tu cont. Cu imputernicire ridici extrasele.
Diferenta de curs valutar (favorabila sau nefavorabila) o inregistrezi prin 665 si 765, iar daca nu ai facut lunar iei cursul BNR la 31.12.2018 inmultesti cu valuta ramasa in sold si ce valoare in lei rezulta, asta trebuie sa ramana inregistrat prin banca.

ciobicag
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 10, 2019 9:39 am

Re: diferenta curs

#3 Mesaj de ciobicag »

Buna ziua! ca fost manager la agentie Bt :), va pot preciza urmatoarele: pentru a putea fi imputernicit/delegat pe un cont, trebuie sa fiti doar inrolat ca si client al bancii. pentru acest lucru va prezentati la un ghiseu Bt din orice localitate, sa va inregistreze in baza de date( scanat CI, specimen semnatura, acord protectia datelor); nu este necesar sa va atasati si cont, vi se atribuie doar CIF-ul de care are nevoie patronul firmei la care lucrati sa va imputerniceasca pentru ridicarea/ depunerea documentelor bancare. Si daca nu s-a modificat nimic de cand am iesit din sistem, acest lucru este gratuit, la fel si contul curent, cu card de debit atasat. Acum, ca o sa va alegeti cu o asigurare de viata, card de cumparaturi, deh.. au si ei targete :) si fete dragute.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: diferenta curs

#4 Mesaj de tomac »

Să meargă la BT să ceară să primească pe mail extrasele. Se poate face asta și dacă nu are internet banking. Și le va primi pe mail cam în 5 zile de la finele lunii anterioare. Mailul ăla îl poate direcționa către dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns